Sineterapi tekniğinin özel yetenekli çocukların ebeveynlerinin farkındalıklarına ve ana-babalık yetkinliğine etkisi ve sineterapi tekniğine ilişkin ebeveyn görüşleri
The effect of cinetherapy technique on the awareness of the parents of special talent children and the parenting competencies and the parent opinions on the cinetherapy technique
  1. Tez No: 756208
  2. Yazar: CANSU KOYUNCU ALDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞİN KAPLAN SAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, sineterapi tekniği ile ebeveynlik farkındalığı ve yetkinliklerinin özel yetenekli çocukları üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Bursa ilinde yaşayan özel yetenekli çocuğa sahip 10 ebeveyn ile ölçek uygulaması ve yüzyüze eğitim şeklinde yapılmıştır. Ölçek uygulaması“Kişisel Bilgi Formu”,“Ebeveyn Farkındalıkları Ölçeği”,“Anne- Baba Özyetkinlik Ölçeği”olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Sineterapi tekniği ile özel yetenekli çocuğa sahip ailelerin özelliklerini öğrenmek, kendilerinin ve çocuklarının özelliklerine ve gereksinimlerine ilişkin ebeveyn görüşlerini öğrenmek için tanımlayıcı keşfedici bir araştırmadır. Çalışma da sineterapi tekniği kullanılarak, 6 haftalık bir eğitim programı hazırlanmıştır. Bu programa katılan ebeveynler, sineterapi eğitim programına katılmadan önceki durumlarına göre daha olumlu sonuçlar elde etmiştir. Altı film kullanarak ebeveyn farkındalığı eğitimi derslerine yönelik modelin verimliliğini göstermek için, Çalışmada veri analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik bilgilerine dair tanımlayıcı veriler n (%), Ort±SS tabloları şeklinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of cinetherapy technique and parenting awareness and competencies on gifted children. In line with this purpose, a survey and face-to-face training was conducted with 10 parents who have a gifted child living in Bursa in the 2021-2022 academic year. Questionnaire application consists of three parts:“Personal Information Form”,“Parental Awareness Scale”,“Parental Self- Efficacy Scale”. It is a descriptive exploratory research to learn the characteristics of families with gifted children and to learn the views of parents about their own and their children's characteristics and needs with the cinetherapy technique. In the study, a 6-week plan was prepared using the cinetherapy training program. Parents who participated in this program achieved more positive results than before they joined the cinetherapy training program. To demonstrate the effectiveness of the model for parent awareness training lessons using six films, SPSS 25.0 package program was used for data analysis in the study. Descriptive data on the sociodemographic information of the participants, n (%), were analyzed as Mean±SS tables.