Effects of inhibitory mechanisms and thought suppression tendency on the frequency and intensity of traumatic intrusions
Ketleme mekanizmalarının ve düşünce bastırma eğiliminin travmatik girici anılar üzerindeki etkileri
- Tez No: 300541
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KARANCI, YRD. DOÇ. DR. MİNE MISIRLISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada travma film paradigması çerçevesinde, düşünce bastırma eğiliminin ve bilişsel ketleme mekanizmalarının travmatik girici anıların şiddeti ve sıklığına olan etkisi incelenmiştir. Klinik olmayan katılımcıların (N=38) tepki ketleme ve ileriye dönük ketleme seviyeleri ile düşünce bastırma eğilimleri, bir travma filmine maruz bırakılma öncesinde ölçülmüştür. Katılımcılar, travma filmine maruz kaldıktan bir hafta sonra filme ilişkin girici anılarının sıklığını ve şiddetini bir girici anı günlüğü ve Olay Etkisi Ölçeği ile rapor etmişlerdir. Tepki ketleme, ileriye dönük ketleme ve düşünce bastırma eğiliminin travma filmine ilişkin girici anıların şiddeti ve sıklığına anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Çalışmanın bulguları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the effects of cognitive inhibitory mechanisms and tendency to suppress thoughts on the frequency and intensity of traumatic intrusions within the trauma film paradigm. Non clinical participants? (N=38) response inhibition and proactive inhibition levels and tendency to suppress thoughts were measured prior to exposure to a trauma film. One week after seeing the trauma film, participants reported the frequency and intensity of trauma film related intrusions with an intrusion diary and Impact of Events Scale. No significant effect of response inhibition, proactive inhibition and thought suppression tendency was found on the frequency and intensity of trauma film related intrusions. Findings of the study are discussed.