Prediction of safety-related behaviour among Turkish nurses: An application of theory of planned behaviour and effects of safety climate perceptions
Türk hemşirelerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili davranışların tahmini: Planlı davranış kuramı uygulaması ve güvenlik iklimi algısı etkileri
  1. Tez No: 300543
  2. Yazar: GÜLÇİN HAKTANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. CANAN SÜMER, YRD. DOÇ. TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Psychology, Health Care Management
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, hemşirelerin iş yeri güvenlik kurallarına uygun davranışlarına katkıda bulunan bireysel ve örgütsel düzeydeki bazı faktörleri incelemektir. Hemşirelerin iş yeri güvenlik davranışları üzerindeki bireysel seviye faktörlerin etkileri Ajzen'in (1991)'in Planlı Davranış Kuramı (PDK) çerçevesinde analiz edilmiş ve örgütsel düzeydeki faktör olarak da güvenlik iklimi algısı incelenmiştir. Çalışmanın verileri, Ankara'da bulunan iki farklı özel hastanenin hemşirelerinden (N=274) ve hemşirelerin birinci derece amirlerinden (N=34) toplanmıştır. Katılımcılar, Planlı Davranış Kuramını (sübjektif norm, davranışa karşı tutum, algılanan davranışsal kontrol ve niyet), güvenlik iklimi algısını ve hemşirelerin amirleri tarafından değerlendirilen Standard Güvenlik Önlemlerine riayet etme ölçeklerini içeren anketleri doldurmuşlardır. Hemşirelerin birinci dereceden amirleri tarafından değerlendirilen Standard Güvenlik Önlemlerine riayet etme davranışı, sonuç değişkeni olarak ele alınmıştır.Sübjektif norm, hemşirelerin Standard Güvenlik Önlemlerine riayet etme niyetlerini anlamlı düzeyde yordayan tek değişken olarak bulunmuştur. PDK çerçevesinde varsayılan ilişkinin aksine, niyet ve algılanan davranışsal kontrol birinci derece amirler tarafından değerlendirilen iş güvenliğine uygun davranışın tahminine anlamlı katkıda bulunmamıştır. Ayrıca, güvenlik iklimi boyutlarından takım çalışması algısı Standard Güvenlik Önlemlerine riayet etme davranışının tek anlamlı açıklayıcısı olarak bulunmuştur.Elde edilen sonuçlar çalışmanın pratik önerileri ile birlikte tartışılmıştır. Çalışmanın katkıları, sınırlılıkları ve ileriki çalışmalar için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to examine both the individual and organizational level factors contributing to the safety related behaviours of nurses. Effects of the individual level factors on safety behaviour of nurses were analyzed within the theoretical framework of Ajzen?s (1991) Theory of Planned Behaviour (TPB) and effects of the organizational level factors were analyzed through safety climate perceptions of the nurses. Data were collected from nurses (N=274) of two different private hospitals located in Ankara and their first line supervisors (N=34). Participants filled out the questionnaires including scales of TPB (i.e., subjective norm, attitude toward the behaviour, perceived behavioural control, and intention), safety climate perceptions and compliance to Standard Safety Precautions. The outcome variable was the compliance to the Standard Safety Precautions as rated by the first line supervisors of the nurses.Subjective norm was found to be the only significant predictor of the nurses? intention to adhere to the Standard Safety Precautions. Contrary to the hypothesized relationships, intention and perceived behavioural control did not contribute significantly to the prediction of safety behaviour rated by the first line supervisors. Furthermore, teamwork dimension of safety climate perceptions was found to be the only significant predictor of compliance to the Standard Safety Precautions.The results are discussed with practical implications of the findings. Contributions of the study are presented followed by the limitations and some future research suggestions.