Security dimension of Turkey's relations with Russia: 2000-2010
2000-2010 arası dönemde Türkiye'nin Rusya ile ilişkilerinin güvenlik boyutu
- Tez No: 300553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY F. TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'nin Rusya ile 2000-2010 yılları arasındaki ilişkilerinin güvenlik boyutunu incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, ikili ilişkilerin güvenlikle ilgili siyasi, askeri ve enerji boyutları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu tez, Türkiye-Rusya arasındaki son dönemdeki yakınlaşmayı stratejik ortaklık veya stratejik ortaklık düzeyine erişme potansiyeline sahip bir işbirliği olarak algılayan görüşün aksine, bu ülkelerin ikili ilişkilerini güvenlik alanında daha derin düzeyde işbirliği geliştirmeye engel olan mevcut sınırlar nedeniyle pragmatik işbirliği şeklinde geliştirmekte olduğunu savunmaktadır. İki ülke arasındaki yakınlaşma havasının karşılıklı tehdit düzeyinin azalması ve ortak çıkar alanlarının çoğalması neticesinde ortaya çıktığı görülmektedir. Ancak bu gelişmelere rağmen hem Türkiye hem de Rusya ilişkilerini stratejik ortaklıktan ziyade pragmatik bir işbirliği biçimi olarak düşünmeye devam etmektedirler.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the security dimension of Turkey?s relations with Russia during the period between 2000 and 2010. In this context, political, military and energy aspects of the security relations between Turkey and Russia are examined in detail. Contrary to the views that conceive the recent rapprochement in Turkish-Russian relations as `strategic partnership? or a form of cooperation that has the potential of reaching the level of strategic partnership, the thesis argues that these countries have developed their bilateral relations in the form of pragmatic cooperation due to the existing limits to the deeper levels of cooperation in the security field. It seems that the euphoria of rapprochement between two countries is resulted from the diminution of mutual threat levels as well as the proliferation of common interest areas. Nevertheless, despite these developments, both Turkey and Russia continue to consider their relations as a form of pragmatic cooperation rather than strategic partnership.