Turkey's foreign aid policy towards Central Asia from a comparative perspective
Karşılaştırmalı açıdan Türkiye?nin Orta Asya?ya yönelik dış yardım politikası
  1. Tez No: 300554
  2. Yazar: GÜLAY KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin amacı Türkiye'nin Orta Asya'ya yönelik kalkınma yardımı politikasını teşvik eden unsurları karşılaştırmalı açıdan incelemektir. Kalkınma yardımları genellikle ekonomik yetersizlikten kaynaklanan pek çok sorunu ortadan kaldırmayı hedeflemekte, bölgesel ve evrensel barışa hizmet etmektedir. Bu bütünsel amacın yanında kalkınma yardımlarını teşvik eden farklı unsurlar da söz konusudur. Bu tez Türkiye, ABD, Japonya ve Rusya'nın bölgeye yaptığı dış yardımların temel sebeplerini ve bu yardımların Orta Asya ülkelerinin kalkınmasına ve uluslararası sisteme entegre edilmesine yönelik olduğunu ortaya koymaktadır. Diğer ülkelerle karşılaştırmalı olarak Türkiye'nin bölgeye yaptığı kalkınma yardımları da bu bağlamda izlenmektedir.Tez giriş ve sonuç bölümlerine ek olarak dört ana bölümden oluşmaktadır. İkinci bölüm dış yardım politikası ve dış politika arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Üçüncü bölüm Orta Asya ülkelerinin Sovyet sonrası dönemdeki genel özelliklerini incelerken dördüncü bölüm Türkiye'nin Orta Asya'ya yönelik dış yardım politikasını tartışmaktadır. Beşinci bölüm ise diğer donör ülkelerin bölgeye yönelik kalkınma yardımlarını ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to examine the basic factors that motivate Turkey? foreign aid policy towards Central Asia from a comparative perspective. Generally, the development aid aims eliminating the problems that have arisen from underdevelopment and contributing to regional and universal peace. In addition to this holistic goal, there are several other motivating factors. This thesis explores the reasons behind the foreign assistance programs of Turkey, the United States, Japan, and Russia towards Central Asia which ensure the development of the Central Asian countries and their integration within the international system. From a comparative perspective of the development aid provided by Turkey to the region and the aid provided by the other donor countries will also be presented. This thesis, argues that Turkey does not provide development assistance to the Central Asian countries merely as a result of its foreign policy interests, but also it aims to integrate these countries with the international system.This thesis consists of four chapters other than introduction and conclusion chapter. The second chapter examines relationship between foreign aid and foreign policy. The third chapter explores general characteristics of post- Soviet Central Asia. The forth chapter discuses Turkey?s foreign aid policy towards Central Asia and the fifth chapter examines other donors? foreign aid policy towards Central Asia.