The role of civil society in democratic consolidation process of Georgia between 2003 and 2011
2003-2011 yılları arası Gürcistan demokratik pekiştirme sürecinde sivil toplum örgütlerinin rolü
- Tez No: 300555
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA ERGUN ÖZBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tezin amacı, demokratikleşme sürecinin son evresi olan demokratik pekiştirme dönemini, Gürcistan'daki sivil toplum örgütlerinin rolü üzerine odaklanarak anlatmaktır. Esas odak noktası, Gül Devrimi sonrası Gürcistan'dır zira 2003 yılında Gürcistan'da gerçekleşen Gül Devrimi demokratik geçiş sürecinin bir örneği olarak kabul edilmektedir ve başarılı bir demokratikleşme örneğinin doğası gereği, demokratik geçiş süreci, demokratik pekiştirme aşaması tarafından takip edilmelidir. Bu duruma müteakiben, Gürcistan'ın demokratik pekiştirme sürecini analiz etmek için, bu çalışma Gürcistan'daki sivil toplum oluşumuna, sivil toplum örgütlerinin çalışma alanlarına, amaçlarına ve sivil toplum örgütlerinin devlet, toplum, uluslararası aktörler ve medya sektörü ile etkileşimine yoğunlaşmaktadır. Bu tezin tartıştığı nokta şu şekilde özetlenebilir; Demokrasiyi pekiştirebilmek için sivil toplumun devlet ve toplum ile ilişkisi etkin olmalıdır ancak özellikle Gül Devrimi'nden sonra Gürcistan sivil toplum örgütleri devlet ve toplum ile ilişkilerindeki arabuluculuk vasfını yerine getirememiştir. Karşılıklı ilişkilerin sorunsal boyutu nedeni ile de demokratik pekiştirme süreci başarıdan uzaklaşmıştır. Bu tez Gürcistan'da toplanan nitel veri üzerine kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the last phrase of democratization process in Georgia that refers to democratic consolidation period, while focusing on the role of civil society organizations. The main focus area will be post-Rose Revolution period hence, the Rose Revolution that occurred in 2003 is considered as an example of democratic transition and as a nature of successful democratization development, the transition period must be followed by the democratic consolidation process. In order to examine the consolidation of democracy in Georgia, the study sheds light on the development of civil society, the aims of activities of civil societal actors and their relations with state, society, international actors and media. This thesis argues that in order to consolidate democracy, the civil society?s interaction with state and society must be effectual however, the Georgian civil society organizations are unable to mediate the relations with state and society, especially after the Rose Revolution. As a result of the problematic relations, Georgian democratic consolidation process is failing. This thesis is based on the qualitative data which is collected during a fieldwork in Georgia.