The European Union Water Framework Directive and Turkey's water management policy: an analysis
Avrupa Birliği Su Çerçeve Direktifi ve Türkiye'nin su yönetimi politikası: Bir analiz
- Tez No: 300565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE GÜNEŞ, PROF. DR. AYŞEGÜL KİBAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 444
Özet
Bu tez, AB Su Çerçeve Direktifi ve Türkiye?nin Su Yönetimi Politikası arasındaki ilişki üzerine odaklanmı?tır. Tezin amacı, Su Çerçeve Direktifi?nin, Türkiye su yönetimi politikasının farklı boyutları üzerindeki etkisini anlamak ve irdelemektir. Bu tez, yasal söylemler, kurumlar ve politika ağlarının değişim bağlamında daha esnek olduğunu, buna karşılık Su Çerçeve Direktifi?nin esasına ilişkin değişimleri ifade eden kurumsal uygulamaların ise daha yavaş ve tedrici değişeceğini savunmaktadır. Gerek SÇD?nin kendisindeki esnekliklerin, gerekse Türkiye su yönetimi politikasında kurulu geleneklerin ve devamlılıkların bu açıklamaya katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the relationship with the EU Water Framework Directive (WFD) and Turkey?s water management policy. The aim of the thesis is to understand and analyze impacts of Water Framework Directive on different dimensions of Turkey?s water management policy. This thesis argues that legal discourses, organizations and policy networks prevailing in Turkey?s water management policy are more flexible in terms of change, whereas institutional arrangements, which constitute the substantive part of the necessary changes for the implementation of the WFD, are likely to change more subtly and gradually. Not only the embedded flexibility in the WFD, but also the established traditions and continuities in Turkey?s water management policy contribute to the explanation of this argument.