Pre-service teachers' attitudes towards the profession of early childhood education in terms of sex and gender role
Okul öncesi öğretmen adaylarının mesleklerine ilişkin tutumlarında cinsiyetin ve cinsiyet rolünün etkisinin incelenmesi
- Tez No: 300567
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFİKA OLGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki ünversitelerde okuyan okul öncesi eğtimi bölümü ve anabilim dalı öğretmen adaylarının mesleklerine ilişkin tutumlarında cinsiyet ve cinsiyet rolünün etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmanın örneklemini Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden rastgele seçilmiş 11 üniversitede okuyan 1528 kız ve erkek okul öncesi eğitimi bölümü öğrencisi oluşturmaktadır. Bu katılımcıların 278'si erkek ve 1250'si kız okul öncesi öğretmen adaylarından oluşmuştur. Çalışmanın verileri 2 farklı ölçek kullanılarak toplanmıştır. Bu ölçekler Bem Cinsiyet Rolü Envanteri Türkçe Uyarlaması (Kavuncu, 1987) ve Öğretmenliğe İlişkin Tutum Ölçeği'dir (Erkus et al., 2000). Belirtilen ölçeklere ek olarak katılımcılar hakkında gerekli görülen bilgilerin toplanması amacıyla, araştırmacı tarafından hazırlanan ?Demografik Bilgi Formu? da katılımcılar tarafından doldurulmuştur. Toplanan bilgiler istatistiksel analiz programı olan PASW programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın betimsel sonuçları cinsiyet ve cinsiyet rolünün, toplam tutum skorunun belirlenmesinde etkilişimli bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Bunun yanında, uygulanmış olan iki yönlü gruplar arası ANOVA testi, toplam tutum skorunun belirlenmesinde cinsiyetin küçük (Cohen, 1988) olsa da istatistiksel bir etkisinin olduğunu açığa çıkarmıştır. Buna ek olarak, istatistikî analiz sonuçları, toplam tutum skorunun belirlenmesinde cinsiyet rollerinin etkisi olduğunu göstermiştir. Söyle ki, masculen cinsiyet rolüne sahip katılımcılarla, feminen, androjen ve belirsiz cinsiyet rolü gösteren katılımcılar arasında anlamlı bir istatistiksel fark olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre okul öncesi öğretmenliğine karşı tutumun gelişmesinde cinsiyet rolünün, cinsiyetten daha fazla öneme sahip olduğu bulunmuştur. Bunun yanında tutum gelişiminde cinsiyet rolünün ve cinsiyetin etkileşiminin etkisi olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to understand the attitudes of pre-service teachers, who are studying at the departments of early childhood education in universities in Turkey, towards the profession of early childhood education. Specifically, this study investigated the effect of sex and gender role on the attitudes of pre-service early childhood teachers. The sample of this study includes 1528 participants from 11 different state universities of Turkey. 278 of them are male pre-service teachers and 1250 of them are female pre-service teachers. The data were collected through two different scales, Turkish version of Bem Sex Role Inventory (Kavuncu, 1987) and Attitude Scale Related to Teaching Profession (Erkus et al., 2000). Additionally, a demographic information form was also sent to the participants. The data were analyzed through PASW. Results of the study indicated that there was no interaction effect between sex and gender role, however main effects of sex and gender role was significant. Two-way between-groups ANOVA results indicated that there is a significant difference among female and male pre-service teachers in the total attitude score. However, the difference was small according to Cohen?s (1988) criterion. Furthermore, statistical analysis also indicated that there is a mean difference between masculine pre-service teachers and the other three groups of gender roles which were feminine, androgynous and undifferentiated. Results of the current study suggest that the following implications. First, the findings indicated that gender role is more influencing than sex in developing attitudes towards the profession of ECE. Additionally, there is no interaction effect between sex and gender role on attitudes towards the profession of ECE.