Science diplomacy: A proactive policy approach for international cooperation in science and technology and an alternative model for Turkey
Bilim diplomasisi: Bilim ve teknoloji alanında uluslararası işbirliği için proaktif politika yaklaşımı ve Türkiye için alternatif model önerisi
- Tez No: 381682
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. SEMİH AKÇOMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Uluslararası İlişkiler, Science and Technology, Education and Training, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın en temel amacı; uluslararası bilim, teknoloji ve yenilik (BTY) alanında yeni bir işbirliği politika aracı olan bilim diplomasi (BD) alanında iyi uygulama örneklerine sahip ülkelerin takip ettikleri mekanizmaları incelemek ve ulusal politikaların geliştirilmesinde tatbik edilebilecek dersler çıkarmaktır. Bu amaca;“Ülkelerin BD alanında hangi aktiviteleri yaptıkları ve birbirlerinden nasıl farklılık gösterdikleri ve de Türkiye'nin BD politika aracından başarılı şekilde faydalanabilmesi için nasıl bir yapı oluşturması gerektiği”ile ilgili araştırma soruları cevaplandırılarak ulaşılacaktır. Çalışmada politika yapıcılar, akademisyenler ve BTY danışmanlarından oluşan 55 kişilik uzman grubu ile gerçekleştirilen görüşmeler ve örnek ülke incelemeleri ile elde edilen bilgiler incelendikten sonra Türkiye için model önerisinde bulunulmaktadır. Yenilikçi bir yaklaşım olarak özellikle iyi planlanan ve tutarlı bir BD stratejisine sahip ülkelerin sürdürülebilir bir rekabet ve gelişim aracı olarak bu girişimden daha fazla faydalandıkları sonucuna varılmıştır. Ayrıca, araştırma sonuçlarında elde edilen bilimsel bilgilerin kullanıldığı bir politika oluşturma sürecindeki paydaşlar olan kamu kurumları, üniversiteler ve özel sektörün birlikte daha gerçekçi, etkili ve uzun vadeli politikalar geliştirilebilmesine katkı sağlayacaktır. Devletler kanıta dayalı uygulamalara ihtiyaç duymaktadırlar. Türkiye'nin BD ağı, ülkemizin karşılaşacağı küresel risklerin önceden tahmin edilebilmesine ve zamanında tedbirler alınabilmesine imkan sağlayacaktır. Türkiye; marka ve itibar yönetimi ile küresel rekabet edebilirlik ve uzun dönemde büyüme konularında istikrar yakalamak için BD konusunda strateji ve politikalar geliştirmelidir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to analyse the mechanisms and the methods followed by the countries having“good practice”in efficient utilization of science diplomacy (SD) as international cooperation policy measure for national capacity building in science, technology and innovation (STI) and economic development. This aim will be achieved by answering the main research questions“What activities do countries perform under SD; how they are different from each other?”and“In comparison to other countries, how should Turkey structure the activities for successful SD?”By using qualitative data collected from 55 expert interviews with science counsellors, policy makers, academicians, and representatives of STI network, and comparative analysis of country case studies, this study analyses different models for SD and then proposes a model for the Turkish case. This thesis synthesizes best practices for feeding scientific advice to governments, universities and industry. Introductory research is needed to inform the design and implementation of the SD network as a tool for a proactive policy approach. It is found that countries which have clear and coherent overall strategy for SD leverage the impacts of SD on sustainable development. Governments require evidence-based practice on designing of policies and programmes. SD network of Turkey would allow better forecasting and inform responses to identified risks. As final remarks, it is recommended that Turkey should design SD strategies and policies in order to manage the nation branding and reputation, and to achieve sustainable competitiveness and long run growth.