İlaçla indüklenen senesens gelişiminde ve sekretomoluşumunda flotillin-1 ve flotillin-2 proteinlerininolası rollerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the possible roles of flotillin-1 and flotillin-2 proteins in drug-induced senescence development and secretome formation
- Tez No: 875413
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAPRAK DİLBER ŞİMAY DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde dünyada görülme sıklığı açısından artış gösteren en önemli sağlık sorunlarından biri olan kanser, hücrelerin kontrolsüz bölünmesi ve anormal yayılımı ile karakterize edilen bir hastalıktır. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yeni tedavi yöntemlerini bulmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Kanser tedavileri, çeşitli mekanizmalar yoluyla tümörün yok edilmesine yol açmayı hedeflemektedir. Ancak tedavide kullanılan radyasyon ve kemoterapi kanserli hücreleri yok etmenin yanı sıra, normal olan sağlıklı hücrelere de zarar verdiğinden ve başka patolojilere neden olduğundan hastalarda pek çok yan etkiye sebep olmaktadır. Bunlardan bir tanesi de hücresel senesensin uyarılmasıdır. Hücresel senesens, kanser hücrelerinin kalıcı olarak büyümesinin durdurulmasını sağlamakla birlikte yaşlanmayla ilişkili salgı fenotipi (SASP) nin salgılanmasında neden olur. SASP, yaşlanmış hücrelerden sitokinler, kemokinler, proteazlar gibi faktörlerin salgılanmasını tanımlar. Dolayısıyla kanserin nüksetmesine ve kronik enflamasyona yol açabilir. Etkin bir kanser tedavisi geliştirilebilmesi için, kanseri teşvik eden SASP'ı baskılayan tedaviler geliştirilmesi gerekmektedir. Buradan yola çıkarak, hücre membranında bulunan ve birçok biyolojik süreçte rol alan düzlemsel lipit raflarını oluşturan flotillin-1 ve flotillin-2 proteinlerinlerinin senesent hücre davranışlarında önemli olabileceğine işaret eden mikrodizi verilerimizin ışığında, bu durumun protein ekspresyonu ve işlevi düzeyinde araştırılmasına ihtiyaç olduğu değerlendirilmiştir. Flotillinlerin senesens gelişimi, SASP oluşumu ve işlevi ile ilgili etkinliğinin araştırılması literatür için yeni bir bilgi olacaktır. Mikrodizi verilerimiz, flotillinlerin senesent hücre davranışlarında önemli olabileceğine yönlendirmekle birlikte bu durumun protein ekspresyonu ve görevi düzeyinde değerlendirilmesine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada; Senesens gelişimini ve sekretuvar aktivitesini değerlendirdiğimiz deneylerde HeLa hücreleri kullanıldı. HeLa hücrelerinde, ilaçla indükleyerek senesent hale getirdiğimiz Hela hücrelerinde, flotillin-1 ve flotillin-2 proteinli ve knockdown yaptığımız hücrelerde western-blot yöntemi, SA-β-Gal boyaması, IL-6 ölçümü, faz kontrast mikroskopisi, hologram mikroskopisi yöntemleriyle hücrelerin morfolojik özellikleri ve birbirleri arasındaki farkları incelenerek flotillin-1 ve flotillin-2'nin rolü değerlendirildi. Bu çalışmada amacımız; kanser hücrelerinde kemoterapi ile indüklenen senesenste hücre morfolojisinin gelişmesinde ve SASP miktarının düzenlenmesinde flotillin-1 ve flotillin-2 proteinlerinin olası rolünü incelemektir. Bu tez kapsamında elde ettiğimiz bulgular, yeni senomorfik ilaç keşfi açısından flotillin-1 ve flotillin-2 proteinlerinin bir hedef olabileceğine işaret etmektedir. Bu proteinleri hedefleyen yeni ilaç adaylarının senomorfik etkinliklerinin değerlendirilmesi önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Cancer, one of the most important health problems with increasing incidence in the world today, is a disease characterized by uncontrolled division and abnormal spread of cells. With the advancement of technology, studies are being carried out to find new treatment methods. Cancer treatments aim to lead to tumor destruction through various mechanisms. However, in addition to destroying cancerous cells, the radiation and chemotherapy used in treatment also cause many side effects in patients because they damage normal, healthy cells and cause other pathologies. One of these is the stimulation of cellular aging. Cellular senescence causes the permanent growth arrest of cancer cells and the secretion of the senescence-associated secretory phenotype (SASP). SASP describes the secretion of factors such as cytokines, chemokines, and proteases from senescent cells. Therefore, it can lead to cancer recurrence and chronic inflammation. In order to develop an effective cancer treatment, it is necessary to develop treatments that suppress cancer-promoting SASP. Based on this, in the light of our microarray data indicating that flotillin-1 and flotillin-2 proteins, which form planar lipid shelves in the cell membrane and play a role in many biological processes, may be important in senescent cell behavior, it has been evaluated that this situation needs to be investigated at the level of protein expression and function. Investigating the effectiveness of flotillins regarding senescence development, SASP formation and function will be new information for the literature. Although our microarray data suggest that flotillins may be important in senescent cell behavior, this situation needs to be evaluated at the level of protein expression and function. In this study, HeLa cells were used in the experiments in which we evaluated senescence development and secretory activity. In HeLa cells, in Hela cells that we senescent by inducing with drugs, in cells with flotillin-1 and flotillin-2 proteins, and in cells that we knocked down, the cells were detected by western-blot method, SA-β-Gal staining, IL-6 measurement, phase contrast microscopy, hologram microscopy methods. The role of flotillin-1 and flotillin-2 was evaluated by examining their morphological characteristics and differences between each other. Our aim in this study is, to examine the possible role of flotillin-1 and flotillin-2 proteins in the development of cell morphology and regulation of the amount of SASP in chemotherapy-induced senescence in cancer cells. The findings we obtained within the scope of this thesis indicate that flotillin-1 and flotillin-2 proteins may be a target for new senomorphic drug discovery. It will be important to evaluate the senomorphic activity of new drug candidates targeting these proteins.