Investigating stakeholders' perceptions of employability factors: Evidence from a vocational college in Nevşehir
Paydaşların istihdam edilebilirlik faktörlerine ilişkin algılarının incelenmesi: Nevşehir?de bir meslek yüksekokulu örneği
- Tez No: 300627
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFE AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, meslek yüksekokulu öğrenci ve mezunlarının ön lisans eğitimi boyunca iletişim, sayısal, nicel, yabancı dil, teknoloji, takım çalışması, öğrenme, sorun çözme, adaptasyon ve kişisel nitelik alanlarındaki istihdam edilebilirlik beceri ve niteliklerini edinim düzeylerine ve bu beceri ve niteliklerin önemine yönelik algılarını incelemek; öğrenci ve mezunlarla birlikte, ön lisans düzeyinde eğitim veren öğretim elemanları ve ön lisans mezunlarını istihdam eden işverenlerin, bu beceri ve niteliklerin önem düzeyine ilişkin algılarını değerlendirmektir.Bu çalışmada, 218 mezuniyet durumunda olan ikinci sınıf öğrencisi, 54 ön lisans mezunu, 26 öğretim elemanı ve 16 işveren yer almıştır. Çalışma, Kapadokya Meslek Yüksekokulu yerleşkesinde ve işyerlerinin bulunduğu Nevşehir ili sınırlarındaki ilçelerde yürütülmüştür. Çalışmaya katılan gruplara, çerçevesi ve içeriği literatüraraştırması sonucunda oluşturulmuş üç farklı anket uygulanmıştır.Bu çalışmada elde edilen verilerin analizinde betimleyici ve çıkarımsal veri analizi yöntemleri kullanılmıştır. Anlamlı ilişkilerin tespiti için frekanslar tablo haline getirilmiş ve değişkenleri değerlendirebilmek için ortalama değerler hesaplanmıştır. Öğrenci, mezun ve öğretim elemanlarının istihdam edilebilirlik becerilerinin önemine ilişkin algıları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını tespit edebilmek için ilişkili ve bağımsız örneklem t-testlerinden yararlanılmıştır. İşveren katılımcıların sayısı düşük olduğu için, işverenlerden edinilen veriler kendi içinde değerlendirilmiştir.Analizler sonucunda elde edilen bulgular, mezuniyet durumundaki ikinci sınıf öğrencilerinin ve ön lisans mezunlarının istihdam edilebilirlik beceri ve niteliklerini edinmelerinde, ön lisans eğitiminin az ya da orta düzeyde bir etkiye sahip olduğunu; öğrenciler, mezunlar, öğretim elemanları ve işverenlerin, verilen istihdam edilebilirlik becerileri ve niteliklerini, mezunların etkin bir şekilde mesleklerini icra edebilmeleri ve işyerlerinin üretkenliği için orta ve yüksek düzeyde önemli bulduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine and describe college students? and graduates? perceptions of the received and expected levels of employability skills and qualities clustered into the domains of communication, mathematics, quantitative, foreign language, technology, teamworking, learning, problem-solving, adaptability, and personal qualities during college training, and also to assess college educators? and employers? perceptions regarding the importance level of identified employability skills and qualities for graduates? entry, success and productivity in workplaces.In this study, data were gathered through three distinct questionnaires whose frame and content were developed by utilizing a survey with 218 students, 54 graduates, 26 educators and 16 employers. The setting was Cappadocia Vocational College campus and several towns in Nevşehir where workplaces of external partners of the college are located.Descriptive and inferential statistics were utilized to analyze the results of this study. Frequencies were tabulated to determine significant associations and mean scores were calculated to assess the identified variables. Paired and independent samples t-tests were utilized to explore the differences between the perceptions of students, graduates and educators. The responses of employers were tabulated within itself due to low number of participants.The findings of indicated that students and graduates perceived college training to have little or moderate impact on employability skill acquisition; however all participants perceived employability skills to be of medium or high importance for graduates? effective job performance and productivity of workplaces.