The two U. S. think tanks on Turkey: The Brookings Institution and the Council on Foreign Relations' perceptions on JPP's foreign policy (2002-2010)
İki ABD düşünce kuruluşunun Türkiye?ye dair görüşleri: Brookings Enstitüsü ve Dış İlişkiler Konseyi?nin AKP?nin dış politikası üzerine algıları (2002-2010)
  1. Tez No: 300637
  2. Yazar: BERKAY GÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez, 2002'den 2010 yılına kadar Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) önderliğindeki Türk dış politikasına dair Brookings Enstitüsü ve Dış İlişkiler Konseyi'nin perspektiflerini incelemektedir. Bahsi geçen enstitülerin AKP dış politikasına dair algıları, bu kuruluşların raporlarına, makalelerine, mülakatlarına ve seminerlerine atıfla analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın dört amacı bulunmaktadır. İlk olarak, tez, iki düşünce kuruluşunun bakış açısından AKP'nin dış politikasını analiz etmektedir. İkinci olarak, epistemik topluluklara vurgu yapılarak, iki enstitünün ABD-Türkiye ilişkileri ve Türk dış politikasını şekillendirme amacı gösterilmektedir. Üçüncü olarak, bu tez, iki düşünce kuruluşunun algılarındaki ayrılıkları ve birlikleri aydınlığa kavuşturmayı amaçlamaktadır. Dördüncü olarak, Brookings Enstitüsü ve Dış İlişkiler Konseyi'nin bakış açısından AKP'nin dış politika seçimlerinde görülen devamlılık, değişim ve kırılma işaret edilmektedir. Sonuç olarak, tez, ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin ?belirlenmiş çerçevesinin?, büyük ölçüde ABD'nin aktivitelerine bağlı olarak tanımlandığını ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines perspectives of the two influential U.S. think tanks, the Brookings Institution and the Council on Foreign Relations, on Turkish foreign policy under the leadership of the Justice and Development Party (JDP) from 2002 to 2010. It attempts to analyze the perceptions of the noted institutions about the JDP?s foreign policy by referencing their reports, articles, interviews and seminars. The study had four aims. First, it aims to analyze the JDP?s foreign policy in the eyes of the two think tanks. Second, it shows the objective of the two institutions for shaping the framework of the discussions on the United States-Turkey relations and Turkish foreign policy by emphasizing the epistemic community. Third, this thesis intends to clarify divergences and convergences in the perceptions of the two think tanks. Fourth, it indicates the continuity, change and rupture in the JDP?s foreign policy choices from the viewpoint of the Brookings Institution and the Council on Foreign Relations. Consequently, the thesis states that ?the given framework? in the relations between the United States and Turkey has been largely determined by the U.S.? activities.