Prospective elementary mathematics teachers' knowledge of history of mathematics and their attitudes and beliefs towards the use of history of mathematics in mathematics education
İlköğretim matematik öğretmen adaylarının matematik tarihi bilgileri ve matematik tarihinin matematik eğitiminde kullanımına yönelik inanışları
  1. Tez No: 300696
  2. Yazar: MUSTAFA ALPASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE IŞIKSAL, YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM HASER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada öğretmen eğitim programındaki yıl ve cinsiyetin ilköğretim matematik öğretmen adaylarının matematik tarihi bilgileri ve matematik tarihinin matematik öğretim ve öğreniminde kullanımına yönelik tutum ve inanışları üzerindeki rolü araştırılmıştır. Ayrıca, öğretmen adaylarının matematik tarihi bilgileri ile onların söz konusu matematik tarihi kullanımı hakkındaki tutum ve inanışları arasındaki ilişki incelenmiştir.Çalışmanın verileri Türkiye'nin her bir coğrafi bölgesindeki İlköğretim Matematik Öğretmenliği lisans programlarının birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf düzeylerinde okuyan 1593 öğretmen adayından tabakalı rastgele örneklem yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplamada kullanılan ölçekler Matematik Tarihi Bilgi Testi (KHM Test) ve Matematik Tarihinin Matematik Eğitiminde Kullanılmasına yönelik Tutum ve İnanışlar Anketi (ABHME Questionnaire) dir.Çift-yönlü varyans analizi sonuçları öğretmen adaylarının matematik tarihi bilgisi ortalama puanlarının öğretmen eğitimi programındaki sınıf seviyesi ilerledikçe arttığını açığa çıkarmıştır. Programın ilk iki yılında erkek öğretmen adayları kadın öğretmen adaylarından anlamlı derecede daha yüksek matematik tarihi bilgisi ortalama puanlarına sahip olmuşlardır. Üçüncü ve dördüncü yıllarda bu durumun aksi gözlenmiştir, öyle ki kadın öğretmen adayları daha yüksek KHM ortalama puanlarına sahip olmuşlar, fakat bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.Çift-yönlü varyans analizi ile ayrıca öğretmen adaylarının matematik tarihinin matematik eğitiminde kullanımına yönelik tutum ve inanış ortalama puanlarında programdaki sınıf seviyesine göre bir artış eğilimi bulunmuştur. Son sınıftaki öğretmen adaylarının ilgili ortalama puanları birinci ve ikinci sınıftakilere göre anlamlı derecede daha yüksek, üçüncü sınıftakilerin tutum ve inanışları ise birinci sınıftaki öğretmen adaylarından daha yüksektir. Ayrıca, kadın öğretmen adaylarının ABHME ortalama puanları anlamlı derecede erkeklerinkinden daha yüksektir.Son olarak, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının KHM ortalama puanları ve ABHME ortalama puanları arasında pozitif ilişki Pearson product-moment korelasyon analizi ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the roles of year in teacher education program and gender on prospective elementary mathematics teachers? knowledge of history of mathematics and their attitudes and beliefs towards the use of history of mathematics in the teaching and learning of mathematics. Moreover, the relationship between prospective teachers? knowledge of history of mathematics and their attitudes and beliefs about the history of mathematics usage was examined.The data of the study were obtained from 1593 prospective teachers who were enrolled in first, second, third, and fourth years of Elementary Mathematics Education undergraduate program of nine universities located in seven geographical regions of Turkey through clustered random sampling. The scales used in the data collection were Knowledge of History of Mathematics (KHM) Test and Attitudes and Beliefs towards the Use of History of Mathematics in Mathematics Education (ABHME) Questionnaire.The two-way ANOVA results clarified that prospective teachers? knowledge of history of mathematics improved as the years enrolled in the program increased. Results also revealed that males had significantly higher mean scores on KHM Test than females in the first two years of the program. In the third and fourth years, this situation reversed such that females had higher KHM mean scores, but this difference was not statistically significant.Results also showed that prospective teachers? ABHME mean scores increased as years of enrollment in the program increased. More clearly, senior prospective teachers? relevant mean scores were significantly higher than that of freshmen and sophomores, and juniors? attitudes and beliefs were significantly higher than that of freshmen. In addition, females? ABHME mean scores were significantly higher than that of males for all years.Lastly, a positive correlation between prospective elementary mathematics teachers? KHM mean scores and ABHME mean scores was found through Pearson product-moment correlation analysis.