Investigation of the relationship between teachers' readiness for organizational change and resilience
Öğretmenlerin örgütsel değişime hazır olmaları ile yılmazlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 300698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR KONDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, öğretmenlerin duygusal, bilişsel ve niyet açısından değişime hazır olmaları ile yılmazlık özellikleri arasındaki ilişkiyi araştırmak için tasarlanmıştır. Bu çalışmanın temel varsayımı, öğretmenlerin değişime hazır olmaları ile onların yılmazlık özelliklerinin ilişkili olabileceğidir. Çalışma, değişime hazır olma ve yılmazlık arasında bir korelasyon bulmayı hedeflemiştir. Bu çalışmanın katılımcıları, Ankara'daki ilköğretim ve ortaöğretim devlet okullarında çalışan 691 öğretmenden oluşmaktadır. Öğretmenlerin, değişime hazır oluşlarını ölçmek için, yeni bir değişime hazır olma ölçeği geliştirildi ve daha önce denenmiş bir yılmazlık ölçeği, öğretmenlerin yılmazlık düzeylerini ölçmek için uygulandı. İki ölçeğin değişkenlerinin çoklu doğrusal regresyon sonuçları, yılmazlığın bazı yordayıcı değişkenlerinin, değişime hazır olmayı anlamlı bir şekilde yordadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study is designed to investigate the relationships between cognitive, emotional, and intentional readiness of teachers towards organizational change and their resilience traits. The main assumption of this study is that readiness of teachers towards organizational change might be associated with their resilience traits. The study aimed at finding a correlation between readiness for change and resilience traits. The sample for this study was composed of 691 teachers who were working at primary and secondary public schools in Ankara. To assess the readiness of teachers, a new readiness scale was developed by the researchers and a previously used resilience scale was conducted to examine the resiliency level of teachers. The results of the multiple linear regressions between the variables of two scales indicated that some of the factors of resiliency were found to be significant predictors of readiness of teachers towards organizational change.