Teacher self-efficacy and teaching beliefs as predictors of curriculum implementation in early childhood education
Okul öncesi eğitimde eğitim programı uygulamasının yordayıcıları olarak öğretmen özyeterlik ve öğretmenlik inançları
- Tez No: 300702
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, (1) okulla ilişkili etmenler, (2) öğretmen demografikleri, (3) öğretmenlik inançları ve (4) öğretmen özyeterlik inançları ile okul öncesi eğitimde eğitim programı uygulamasının yordanması amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Ankara'nın merkez ilçelerinden küme örneklemesi yoluyla seçilmiş ve devlet okullarında çalışan 308 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Veriler, Eğitim Programı Uygulaması Ölçeği, Öğretmen Özyeterlik Ölçeği, Öğretmen İnançları Anketi ve Kişisel Bilgi Formu'ndan oluşan veri toplama ölçeği ile toplanmıştır. Ölçeklerin geçerlik ve güvenilirlik çalışması açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri ile yapılmıştır. Araştırma soruları ise alfa değerinin .025 olarak belirlendiği iki ayrı hiyerarşik regresyon analizi kullanılarak cevaplandırılmıştır.Genel olarak araştırma bulguları, öğretmen özyeterlik ve öğretmenlik inançlarının okul öncesi öğretmenlerinin eğitim programı uygulamasını hem içerik seçimi hem de öğrenme süreci bakımından anlamlı derecede yordadığını ve öğretmen demografiklerinin ise sadece öğrenme sürecinin uygulanmasına anlamlı bir katkı sağladığını ortaya koymuştur. Ayrıca, okulla ilişkili etmenlerin eğitim programının uygulanması üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.Okul öncesi eğitim programının içerik seçimi açısından uygulanmasını önemli ölçüde etkileyen değişkenler, oluşturmacı öğretmenlik inançları ile öğrenci katılımına ve öğretim stratejilerine yönelik öğretmen özyeterlik inançları olarak belirlenmiştir. Öğrenme sürecinin uygulanması için ise, oluşturmacı öğretmenlik inançlarının ve öğrenci katılımına ve öğretim stratejilerine yönelik öğretmen özyeterlik inançlarının yanı sıra öğretmenlik tecrübesinin de önemli bir yordayıcı olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this investigation was to predict the extent of curriculum implementation in early childhood education from several variables defined as (1) school related factors, (2) teacher demographics, (3) teaching beliefs, and (4) teacher self-efficacy beliefs. A total of 308 early childhood teachers employed in public schools in the central districts of Ankara, Turkey, selected through cluster sampling, composed the sample of this study. Data were collected with the instrument including Curriculum Implementation Scale, Turkish Version of the Teachers? Sense of Efficacy Scale, Teacher Beliefs Survey, and Personal Information Form. Exploratory and confirmatory factor analyses were conducted to provide evidence for validity and reliability of the scales. Two separate hierarchical multiple regression analyses were, moreover, employed at the alpha level of .025 to answer research questions.The results overall demonstrated that teacher self-efficacy and teaching beliefs significantly predicted the extent early childhood teachers implemented current curriculum as regards content selection and learning process, while teacher demographics were only significant for the extent of curriculum implementation regarding learning process. On the other hand, school related factors did not contribute to the extent of curriculum implementation for both content selection and learning process.In particular, constructivist teaching beliefs and teacher efficacy beliefs for student engagement and instructional strategies explained the extent of curriculum implementation regarding content selection. Considering the implementation of learning process, teachers? years of experience was, moreover, found to be a significant predictor along with constructivist teaching beliefs and teacher efficacy beliefs for student engagement and instructional strategies.