The effect of an instruction designed by cognitive load theory principles on 7th grade students' achievement in algebra topics and cognitive load
Bilişsel yük kuramı ilkelerine göre geliştirilmiş bir öğretimin 7. sınıf öğrencilerin cebir başarısına ve bilişsel yüklerine etkisi
  1. Tez No: 300705
  2. Yazar: AYGİL TAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmanın amacı Bilişsel Yük Kuramı (BYK) ilkelerine göre geliştirilmiş bir dersin 7. sınıf öğrencilerin Cebir başarısına ve bilişsel yüklerine etkisini incelemektir. İstanbul'daki bir devlet okulundan iki grup (deney ve kontrol grubu olmak üzere) çalışmada yer almıştır. Her bir grupta 40 öğrenci bulunmakta olup; çalışmaya toplamda 80 öğrenci katılmıştır. Çalışmada yarı deneysel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma 2010-2011 öğretim yılı sonbahar döneminde toplam 6 hafta uygulanmıştır. BYK ilkelerine göre hazırlanmış öğretim tasarımı deney grubunda; MEB tarafından önerilen mevcut program ise kontrol grubunda kullanılmıştır. Her bir Cebir konusu için araştırmacı tarafından Öğretmen ve Öğrenci Kitapçıkları geliştirmiştir. Her bir konunun sonunda Bilişsel Yük Ölçegi (BYÖ); uygulamanın sonunda ise Cebir Başarı Testi (CBT) her iki gruba da uygulanmıştır. Sadece deney grubunda bulunan öğrencilere uygulama ile ilgili olarak anket uygulanmış ve görüşmeler yapılmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel ve çok değişkenli istatistik (MANOVA) kullanılmıştır. Nitel veriler için içerik analizi kullanılmıştır. Bütün testlerin ortalamalarında, deney grubu lehine anlamlı fark bulunmuş ve nitel bulgularla da desteklenmiştir. BYK ilkelerine göre gerçekleştirlmiş öğretimin, Cebir öğretimi için etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of an instruction designed by the Cognitive Load Theory (CLT) principles on 7th grade students? achievement in Algebra topics and cognitive load. Two groups (experimental and control) from a public school in İstanbul took part in the study. Each group had 40 students; totally 80 students were included in the study. A quasi-experimental research design was utilized. The study was conducted in totally six weeks in 2010-2011 fall semester. The instruction designed by CLT principles was used in the experimental group, while the instruction recommended by the MONE was used in the control group of the study. For each Algebra unit, the researcher developed Teachers? Guidelines and Students? Booklets for using in the experimental group. At the end of each unit, the Subjective Rating Scale (SRS) was used to measure students? cognitive load for both groups. After the completion of the treatment, the Algebra Achievement Test (AAT) developed by the researcher was administrated to the groups. The Students Questionnaire (SQ) was administrated to the experimental group for finding about student?s views and opinions related to the treatment. Students? interviews were conducted at the end of the treatment. Both descriptive and inferential statistical (MANOVA) techniques were used for analyzing quantitative data. Further, content analysis was used for analyzing the qualitative data. Statistical mean difference was obtained for all tests in favor of experimental group and the findings of quantitative data analysis results were supported by the qualitative data analysis results. It can be concluded that the instruction designed by CLT principles is effective for the Algebra teaching.