Bireyselleştirilmiş eğitim planı (BEP) geliştirilmesi ve uygulanması sürecinde öğretmenlerin yaşadıkları sorunlar ve bu sorulara yönelik çözüm önerileri
Teachers' problems and solution they suggest related to these problems in the process of development and implementation of individualized education plan (IEP)
- Tez No: 300709
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN BAYDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, kaynaştırma uygulaması yapılan ilköğretim okullarının birinci kademesinde görev yapan sınıf öğretmenleri ve rehber öğretmenlerin Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı (BEP) geliştirilmesi ve uygulanması sürecinde yaşadıkları sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Muğla İli Merkez İlçesinde kaynaştırma uygulaması yapılan resmi ilköğretim okullarının birinci kademesindeki 10 sınıf öğretmeni ve 5 rehber öğretmen oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanması, niteliksel araştırma yöntemlerinden olan yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler tümevarım analiz tekniğiyle analiz edilmiştir.Araştırmaya katılan okullarda öğrencinin performans düzeyinin belirlenmesini daha çok sınıf öğretmenlerinin, amaç yazımını ise rehber öğretmenlerinin yaptığı saptanmıştır. Sınıf ve rehber öğretmenlerin çeşitli nedenlerle öğrencinin performansını değerlendirmede, amaç yazımında, ailelerle birlikte çalışmakta, destek hizmetlerin ile öğretim ve öğretimsel uyarlamaların planlaması ve uygulamasında, ilgili kaynaklara ulaşmada, amaçların değerlendirilmesinde ve öğrencinin sınıfa kabulünde sorun yaşadıkları belirlenmiştir. Öğretmenler bilgi eksikliklerine ilişkin yaşadıkları sorunlarda daha çok hizmet içi eğitimin gerekliliğini belirtirken, BEP'i uygulamada yaşanan sorunların çözümü ise destek eğitim odasının gerekliliğine vurgu yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out to classroom teachers and guidance counselors who are working at the first stage in primary schools counselors in the process of development and implementation of Individualized Education Plan (IEP) and solution they suggest related to these problems. 10 classroom teachers and 5 guidance counselors in the Central District of Muğla Province, constituted the sample of this research.The collection of research data has been carried out with by the semi-structured interview method that is one of the qualitative research methods. The obtained data has been analyzed by the inductive analysis technique. It was found that the assessment of the level of student?s performance is mostly made by the classroom teachers, while writing of goals are mostly made by guidance counselors.It has been determined that the classroom teachers and guidance counselors have difficulty in evaluation of the student's performance, in writing of goals, in working with student's family, in application and planning of education and educational adaptations with support services, in accessing resources, in the evaluation of goals and in the acceptance of the student's to the class because of various reasons.While the teachers mostly specified the necessity of inservice training at their problems related to lack of knowledge; they have emphasized the necessity of resource rooms as solution of problems in application of Individualized Education Plan (IEP).