Hükümlülerin açık cezaevlerindeki iş yurtlarında düzenlenen iş ve meslek eğitimi etkinliklerine yönelik görüşleri
The views of open prison inmates on vocational and career training activities
  1. Tez No: 300714
  2. Yazar: İBRAHİM ELİBAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada Hükümlülerin açık cezaevlerindeki iş yurtlarında düzenlenen iş ve meslek eğitimi etkinliklerine ilişkin görüşleri değerlendirilmiştir.Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen ve üç bölümden oluşan anket kullanılmıştır. On bir (11) açık cezaevinde bulunan 689 erkek ve 28 kadın olmak üzere toplam 717 hükümlü ile çalışılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre hükümlülerin % 32,9'u (236) 26-35 yaş arasındadır. % 43,2'si (310) ilkokul mezunu, % 74,9'u (537) şehirde yaşamakta ve % 62,8'i (450) evlidir. Ayrıca hükümlülerin % 22,6'sı (162) herhangi bir iş ve meslek eğitimi programına katılmadığı görülmektedir. 2002 yılında Tahliye Sonrası Koruma (Eski Hükümlü) Şubesine yapılan 452 başvurudan 241 tanesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yazı yazılmış, 70'i için ayni ve nakdi yardım alınması sağlanmış, iş isteyen 183 kişiden 123 tanesinin (Türkiye iş Kurumundan aldıkları işe gönderme Formu ile) işe yerleştirilmesi sağlanmıştır. Hükümlülerin hangi işlere yerleştirildiği bilgisine ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the opinions and views of prisoners on vocational and career training activities in open prisons have been evaluated.In the study, as means for data collection, a three-part questionnaire was used, which was developed by the researcher. The study was conducted with a total of 717 prisoners, 689 being male and 28 being female, in 11 (eleven) open prisons. According to the findings of the study, 32,9% (236) of the prisoners was between 26-35 years old. 43,2% (310) had primary education, 74,9% (537) lived in urban area, and 62,8% (450) was married. Besides, it was observed that 22,6% (162) of the prisoners did not previously attend to a vocational training. In 2002, for 241 of the 452 applications to the Post-Release Protection (Former Prisoner) Bureau (i.e., Tahliye Sonrası Koruma (Eski Hükümlü) Şubesi), official letters were sent to Social Assistance and Solidarity Associations, for 70 of the former prisoners were provided with aid in kind and pecuniary aid, and it was announced that 123 of the 183 former prisoners who applied for employment (using the employment application form by the Turkish Employment Institution ? Türkiye İş Kurumu) were employed. The detailed employment information for the prisoners could not be obtained.