Üniversite öğrencilerinde psikolojik dayanıklılık ile akıllı telefon bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between psychological resilience and smart phone addiction in university students
- Tez No: 694231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE DERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı psikolojik dayanıklılık düzeyleri farklı üniversite öğrencilerinin akıllı telefon bağımlılığı düzeyleri arasında bazı değişkenlere göre anlamlı bir farklılığın olup olmadığının incelenmesidir. Kesitsel tarama modelindeki bu araştırmanın örneklemini üniversitede öğrenim gören 571 öğrenci (352 kadın, 219 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu elverişli örnekleme yönetemi ile belirlenmiştir. Veriler; Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Form, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu, ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi, SPSS 21.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Veriler, iki yönlü varyans analiziyle çözümlenmiştir. Psikolojik dayanıklılığı düşük düzeyde olanların yüksek düzeyde olanlara göre akıllı telefon bağımlılığının daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether there is a significant difference between the smartphone addiction levels of university students with different psychological resilience levels according to some variables. The sample of this study in the cross-sectional survey model consists of 571 university students (352 female, 219 male). The study group of the research was determined by the convenient sampling method. Data; it was collected with Smartphone Addiction Scale-Short Form, Adult Resilience Scale and Personal Information Form. Statistical analysis of the data was made using the SPSS 21.0 package program. The data were analyzed by two-way analysis of variance. It has been determined that those with low psychological resilience have more smartphone addiction than those with a high level of psychological resilience.