Perceptions of EFL learners towards portfolios as a method of alternative assessment: A case study at a Turkish state university
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin alternatif bir değerlendirme yöntemi olarak portfolyoya karşı tutumları: Devlet üniversitesinde bir durum çalışması
- Tez No: 300719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma portfolyo tutmanın faydalarına ve zorluklarına ilişkin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin tutumlarını araştırmıştır. Çalışma ayrıca öğrencilerin portfolyo tutmanın öğrenci özerkliğine etkisine ilişkin tutumlarını incelemiştir. Çalışma 2010 ? 2011 akademik yılı güz döneminde Galatasaray Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünde, 21 orta düzeyde İngilizce öğrenen öğrenci ile gerçekleşmiştir.Bu çalışma için veriler uygulama öncesinde yapılmış bir ön portfolyo çalışması anketi ve bir açık uçlu soru anketi; uygulama sonrasında yapılmış bir portfolyo çalışması sonrası anketi ve öğrencilerle bireysel görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Ön portfolyo çalışması anketi ve açık uçlu soru anketinin yapılmasının ardından on üç haftalık bir portfolyo uygulamasına başlanmıştır. Uygulama sona erdiğinde portfolyo çalışması sonrası anketi yapılmış ve öğrencilerle bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir.Çalışmada elde edilen bulgular portfolyo uygulamasının öncesinde ve sonrasında öğrencilerin portfolyo tutmaya karşı tutumlarının olumlu olduğunu göstermiştir. Genel olarak öğrenciler portfolyo ile değerlendirme yöntemini geleneksel değerlendirme yöntemine tercih etmişlerdir çünkü öğrenciler geleneksel değerlendirme yönteminin zaman baskısı yaptığına, ezbere yönelttiğine ve İngilizce konuşma becerilerini etkili bir şekilde ölçmediğine inanmışlardır. Ayrıca geleneksel değerlendirme yönteminden memnun olmayan ve şikayet eden öğrenciler portfolyo uygulaması öncesine kıyasla daha özerk olduklarını belirtmişlerdir. Nicel ve nitel veri analizleri de bu sonuçları desteklemiş, alternatif bir değerlendirme yöntemi olarak portfolyo tutmaya karşıı öğrencilerin tutumlarının olumlu olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated perceptions of EFL learners towards the benefits and the challenges of keeping a portfolio. The study also examined the students? perceptions towards the effect of keeping a portfolio on learner autonomy. The study was conducted with 21 intermediate level students at Galatasaray University Foreign Languages School in the fall semester of 2010 ? 2011 academic year. The data for this study were gathered through a pre-portfolio study survey and an open-ended question survey before the implementation; a post-portfolio study survey and in-depth interviews with the students after the implementation. A thirteen-week portfolio implementation was started after the administration of pre-portfolio study surveys and open-ended question surveys. When the implementation finished, a post-portfolio study survey was administered and at the end of the term in-depth interviews were con-ducted with the students.The findings of the study indicated that the perceptions of the students to-wards keeping a portfolio were positive before and after the implementation of portfolio assessment. In general students preferred portfolio assessment to traditional assessment because participants believed that traditional as-sessment involved time pressure, it led to memorization and it did not meas-ure English speaking skills effectively. Moreover, the students, who were not satisfied with and complained about traditional assessment system, pointed out that they became more autonomous than before the portfolio implementation. The analysis of the quantitative and qualitative data also supported these results and indicated that the students were positive towards keeping a portfolio as an alternative assessment tool.