Görsel sanatlar dersi öğretmenlerinin grafik konularını uygulamada karşılaştıkları sorunlar
Problems faced during the application of visual arts teachers graphic threads
  1. Tez No: 300735
  2. Yazar: SERAP ÖZAY SELÇUKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN OKAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma Görsel Sanatlar derslerinde, grafik konularının uygulanabilirliği, öğretmenlerin grafik konularını uygularken karşılaştıkları sorunlar, görsel sanatlar dersi öğretmenlerinin grafik alanında bilgi donanımları, çeşitli problem cümleleri hazırlanarak araştırılmıştır. Araştırma için gerekli olan veriler, Niğde ili merkez ilçede yer alan 18 ilköğretim okulunda görev yapan, 18 görsel sanatlar dersi öğretmeni ile Mersin İli'nin Bozyazı ilçesinde görev yapan 5 görsel sanatlar dersi öğretmeninden elde edilmiştir. Görsel sanatlar dersi öğretmenlerinin grafik konuları ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi amaçlanan bu araştırma, tarama modelinde nitel bir çalışmadır.Araştırma sonucunda elde edilen sonuçları kısaca şöyle özetleyebiliriz;Görsel Sanatlar dersi öğretmenleri grafik konularını uygularken, ders saatlerinin azlığının verimi düşürdüğünü belirtmişlerdir. Katılımcıların büyük çoğunluğu teknolojinin olanaklarından okulların donanımları ölçüsünde yararlandıklarını, genellikle bilgisayar yada projektör gibi aletleri kullandıklarını dile getirmişlerdir. Öğretmenler öğrencilerin görsel sanatlar dersine yönelik ilgilerinin yüksek olduğunu belirtmişlerdir.Bu sonuçlara dayalı olarak; Eğitim amaçlarının gerçekleşmesi büyük ölçüde öğretmenin nitelikli olarak yetişmesiyle ilişkilidir. Öğretmenlerin iyi yetişmesi söz konusu olduğunda da ilk sırada incelenecek konu, öğretmen yetiştirme programları ve bu programların uygulanmasında karşılaşılan sorunların çözümü olmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research is about ;the applicability of the graphic subjects in the visual art lesson,the problems that the teachers face with in the use of graphic subjects and the teachers informational capacity about the field of graphic,finally this reseach is prepared by enabling various problems sentence.The necessary inputs of this research are enabled from 18 visual art teachers who are working in the centre,county and village primary schools in Niğde and 5 visual arts teachers working in the Bozyazı which is county of Mersin.The aim of this research is to determine the teachers point of views about graphical subjects.This is a qualitative work of scanning model.We can conclude the research results in this way;Visual art teachers state that while applying the graphic subjects, lack of lesson hours decrease the productivity of students.most of the participants say that they are using tecnolojical devices, especially computer and projection, paralel to the limits and opportunities of schoools. teachers state that students have high motivation towards visual art lesson.According to conclusions;the achievements of the aims of the education is related to education of well qualified teachers.The first thing to be considered while educating the teachers is the education programs and the problems that the teachers face with while appliying them and there should be solutions of those problems.