The contributory roles of attachment styles, coping and affect regulation strategies on bereavement
Bağlanma stili, baş etme ve duygu regülasyon stratejilerinin yas üzerindeki rolü
- Tez No: 300751
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NURAY KARANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Yas tutma, sevilen birinin kaybına karşı gösterilen normal bir tepkidir. Bağlanma teorisine gore, kişinin bağlanma stili yakın birinin kaybının ardından gösterilen tepkilerdeki bireysel farklılıkları belirlemede önemli bir rol oynar. İlk olarak bu çalışmada, İki Boyutlu Yas Ölçeği (İBYÖ)'nin psikometrik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, yakınını kaybeden 206 kişiden veri toplanmıştım. İki Boyutlu Yas Ölçeği'nin Türkçe versiyonunun Cronbach Alpha değeri .91 olarak bulunmuştur. Ayrıca factor analizi 5 faktör çözümüyle sonuçlanmıştır. Bu da, ölçeğin iyi bir iç tutarlılığa sahip olduğunu göstermektedir. İkinci olarak, ana çalışmada baş etme stillerinin ve duygu regülasyon stratejilerinin bağlanma stili ile yas arasında aracı rolü incelenmiştir. Örneklem yakını kaybeden 200 kişiden oluşmaktadır. Bu çalışmada bağlanma stilinin yas üzerindeki rolü desteklenmiştir. Fakat yalnızca kaygılı bağlanma stili, yetersiz sosyal işlevselliği yordamıştır. Ayrıca kaderci baş etme stilinin daha yoğun bir yas sürecine yol açtığı, buna karşın çaresizlik baş etme stilinin yetersiz sosyal işlevsellikle ilişkili olduğu bulunmuştur. Bunun ötesinde, duygu regülasyonundaki zorlukların kaygılı bağlanma stili ile yetersiz sosyal işlevsellik arasında aracı bir rol oynadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Grieving is a normal reaction to the loss of a loved one. According to the attachment theory, individual?s attachment style plays an important role in determining individual differences following loss. Firstly, in the present study, it was aimed to examine the psychometric properties of the Two Track Model of Bereavement Questionnaire (TTBQ). With this aim, the data was collected from 206 individuals who lost a significant one. It was found that Turkish version of the TTBQ(TTBQ-T) had a Cronbach Alpha of .91, which indicates that TTBQ-T has a good internal consistency. Also, factor analysis yieded a 5 factor solution. Secondly, in the main study the mediation role of coping styles and affect regulation strategies were examined. The sample consisted of 200 bereaved individuals who lost a significant loved one. In this study,the role of attachment style on bereavement was supported. However, only anxious attachment style significantly predicted poor social functioning. Also, fatalistic coping style was found to lead to more intense grief, whereas helplessness coping style was found to be related to poor social functioning.Moreover, it was shown that difficulties in affect regulation mediated the relationship between anxious attachment style and poor social functioning.