Üniversite öğrencilerinde bağlanma stilleri ve karanlık üçlü kişilik özelliği ile sanal aldatma arasındaki ilişkide ilişki mutluluğunun aracı rolü
Attachment style of university students dark triad personality traits and the mediating role of relationship happiness in virtual cheating relationship
  1. Tez No: 955694
  2. Yazar: ZAHRA RZAYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN BALKAYA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin bağlanma stili, karanlık üçlü kişilik özellikleri ve sanal aldatma ilişkisinde ilişki mutluluğunun aracı rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Anadolu Üniversitesinde öğrenim gören 446 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, kişisel bilgi formu, sanal aldatma ölçeği, karanlık üçlü kişilik ölçeği ve ilişki mutluluk ölçeği ile gönüllülük esas alınarak toplanmıştır. Araştırmada tanımlayıcı istatistiklerin hesaplanması ve değişkenler arasındaki korelasyonların hesaplanması SPSS ile yapılmıştır. Değişkenlerin dağılımı kontrol edilmiştir. Yol ileri analizleri için R programı kullanılmıştır. Özellikle yapısal eşitlik modellemesi (SEM) analizleri için lavaan paketi tercih edilmiştir. Araştırmada öne sürülen teorik model, yapısal eşitlik modellemesi çerçevesinde test edilmiştir. Elde edilen bulguların sonuçları, kişilerin bağlanma stilleri ve kişilik yapılarının romantik ilişkilerde kişinin, sadakatini doğrudan ve dolaylı yollarla etkilediğini göstermektedir. Çalışmanın sonuçlarına göre ilişki mutluluğunun sanal aldatma ve karanlık üçlü kişilik ile negatif ilişkisi ve karanlık üçlü, bağlanma stilleri ve sanal aldatma arasındaki ilişkide aracı rolü vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the combination of universities still aimed to examine the role of the mediator of the dark triad personality traits and the association of relationships in virtual relationships. The study version of the study consists of 446 students who can study at Anadolu University. The data in the study are offered for sale on a voluntary basis with the personal information formula, virtual representation, triad personality behavior and relationship happiness behavior. The characteristics of the descriptive statistics in the study and the indications of the distributions between the variables are completed with the SPSS file.The distribution of variables was checked. R program was used for forward path analyses. Especially for structural equation modeling (SEM) analyses, lavaan package was preferred. The theoretical model proposed in the study was tested within the framework of structural equation modeling. The results of the findings obtained show that the attachment styles and personality structures of individuals directly and indirectly affect the person's loyalty in romantic relationships. According to the results of the study, relationship happiness has a negative relationship with cyber infidelity and dark triad personality and a mediating role in the relationship between dark triad, attachment styles, and cyber infidelity.