The explanatory relationship among self-esteem, problem solving, ways of coping, social support and suicidal ideation of patients with schizophrenia
Şizofrenili hastalarda benlik saygısı, problem çözme becerisi, baş etme yolları, sosyal destek ve intihar düşüncesinin açıklayıcı ilişkisi
  1. Tez No: 300755
  2. Yazar: RAZİYE KIVILCIM ALINMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. HÜROL FIŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı; şizofrenili hastalarda benlik saygısı, problem çözme becerisi, baş etme yolları, sosyal destek ve intihar düşüncesi arasındaki ilişkiyi ve bu değişkenlerin şizofreni hastalarında intihar girişimi olup olmamasına göre nasıl değişkenlik gösterdiğini araştırmaktır. Bu ilişkiyi açıklamak ve intihar girişimi bulunan ve bulunmayan şizofren hastalarda bu değişkenler açısından ortaya çıkan farklılıkları ortaya koymak amacıyla 90 şizofrenili hastaya Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Problem Çözme Envanteri, Baş Etme Yolları Envanterinin Türkçe Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, İntihar Düşüncesi Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre intihar girişimi benlik saygısı, problem çözme becerisi, problem odaklı baş etme, duygusal odaklı baş etme, dolaylı baş etme, sosyal destek ve intihar düşüncesinianlamlı olarak etkilememiştir. İntihar düşüncesini anlamlı olarak yordayan tek değişken benlik saygısı olarak bulunmuştur. Çalışmanın sonuçları değerlendirilmiş ve çıkarımları tartışılmıştır. Son olarak çalışmanın kısıtlılıkları ve gelecekte yapılacak olan çalışmalar için öneriler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the relationship among self-esteem, problem solving ability, ways of coping, social support and suicidal ideation of patients with schizophrenia and the differences between these variables according to the existence of suicide attempt of the patients with schizophrenia. In order to analyse the relationship and find out the differences among patients who did and did not attempt suicide, Rosenberg's Self Esteem Scale, Problem Solving Inventory, Turkish Ways of Coping Inventory, Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Suicidal Ideation Scale were conducted to 90 patients with schizophrenia. The results of the study indicated that there was not a significant main effect for suicide attempt on self-esteem, problem solving, problem focused coping, emotion focused coping, indirect coping, social support and suicidal ideation of patients with schizophrenia. The only variable that significantly predict suicidal ideation found to be self-esteem. The results of the study evaluated and implications of the study were discussed. Finally, limitations of the study and recommendations for future research were explained.