Exploring the beliefs of teacher educators, students, and administrators: A case study of the English language teacher education program in Yemen
Öğretmen eğiticiler, öğrenciler ve idarecilerin inançlarının incelenmesi: Yemen?de ki İngiliz dili öğretmen eğitim programı üzerine bir durum çalışması
- Tez No: 300756
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH CENDEL KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırma Yemen' deki İngiliz Dili Eğitim Programının şu andaki (2009-2010) durumunu inceleme üzerine yoğunlaşmaktadır. Programın şu andaki durumu öğretmen eğiticiler, öğretmen adayları ve idarecilerin inançlarının incelenmesiyle araştırılmıştır. Bunun yanı sıra, ulaşılan eğitim politikası belgeleri de eleştirel olarak incelenmiştir. Yapılan ön araştırma dil öğretmeni eğitiminin çeşitli paydaşları ilegörüşmeler yapılması gerektiğine işaret etmiştir. Bu bağlamda birçok yarıyapılandırılmış görüşmeler tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Öncelikle, üç öğretmen eğiticisi ve dört yeni mezun ile görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca, Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı' nda görevli üç idareci ile görüşülmüştür. Ayrıca, Eğitim Bakanlığı' nda çalışan iki bürokrat ve eğitim alanında iki idareci ile görüşmeler yapılmıştır. Tüm görüşmeler sesli kaydedilmiş ve çözümlenmiştir. Çözümlemelerin ayrıntılı incelenmesini kodlama ve ana yapıların belirlenmesi izlemiştir. Birçok tema bulunmuştur. Bu temalar Yemen deki İngiliz Dili Öğretmen Eğitimi (İDÖE) programının birçok açısını vurgulamaktadır. Bulgular İDÖE programında net standartların ve net bir eğitim felsefesinin bulunmadığını ve belirgin idari ve akademik sorunların bulunduğunu göstermiştir. Ayrıca, bulgular eğitim politikaları belirleyicilerinin planladıkları stratejiler ve eğitim programı geliştirmeye yetersiz bir düzeyde eğildiklerini göstermiştir. Son olarak, karşılaşılan sorunlara rağmen, tüm katılımcılar İDÖE programına Yemen üniversitelerinde belirgin düzeyde bir gereksinim olduğu konusunda aynı görüşleri paylaşmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on exploring the current (2009-2010) state of the English Language Teacher Education (ELTE) Program in Yemen. The current state of the program was investigated through exploring the beliefs of teacher educators, teacher candidates, and administrators. Additionally, available education policy documents were critically examined. A pilot study pointed to the need for interviews with various stakeholders of language teacher education. Multiple semi-structured interviews were designed and conducted. Three teacher educators and four recent graduates were interviewed. Three administrators in the Ministry of Higher Studies and Scientific Research were interviewed. Furthermore, two bureaucrats in the Ministry of Education together with two administrators in an Education Sector were interviewed. All interviews were audio-recorded and transcribed. An extensive reading of the transcriptions led to the identification of major patterns. Several themes were found. These themes highlight various aspects of the ELTE program in Yemen. The findings showed that the ELTE program had neither clear-cut standards nor educational philosophy, and suffered from distinctive administrative and academic problems. The findings, furthermore, revealed that the education policymakers paid little attention to the program improvement and the application of the strategies they had planned. Finally, despite the problems encountered, all participants agreed on the critical need for the ELTE program at Yemeni universities.