Exploring the development in ELT student teachers' beliefs about effective classroom management during practicum
İngiliz dili eğitimi öğretmen adaylarının staj uygulaması sırasındaki etkili sınıf yönetimi inançlarının incelenmesi
- Tez No: 788240
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE CABAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırmanın amacı, EFL öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulaması sırasında etkili ve etkisiz sınıf yönetimi bileşenlerine ilişkin inançlarını ve bu tür inançların kökenlerini belirlemektir. Araştırmada ayrıca, aday öğretmenlerin uygulama sırasında iki farklı zamanda (Zaman 1 ve Zaman 2) deneyimledikleri olası inanç değişimlerinin ve değişim eksikliğinin ortaya konulması ve değişimi ya da aynılığı atfettikleri faktörlerin belirlenmesi de amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemi olarak vaka çalışması deseninde yürütülen ve sosyokültürel bakış açısının kuramsal çerçeve olarak kullanıldığı bu çalışmanın katılımcılarını 2018-2019 akademik yılında Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Bölümünde öğrenim gören 4 kadın öğretmen adayı oluşturmaktadır. Görüşme, günlük ve gözlem teknikleri kullanılarak toplanan veriler, MAXQDA yazılım programı kullanılarak içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Analizler sonucunda elde edilen değişim modellerinin tanımlanmasında, alan yazında yer alan kuramsal çerçeve esas alınmıştır. Araştırma sonuçları, çalışmaya katılan öğretmen adaylarının, sınıf yönetiminin eğitimciler ve öğrenciler için gerekliliği konusuna büyük önem verdiklerini göstermiştir. Grup seviyesindeki analizde, katılımcı sayısı daha fazla (4 kişi) olduğu için sınıf yönetimine ilişkin inançlar açısından daha fazla kavramın ortaya çıktığı; bireysel olarak yapılan analizlerde ise doğal olarak sınıf yönetimi anlayışıyla ilgili sınırlı sayıda kavrama ulaşıldığı görülmektedir. Öğretmen adaylarının açıklamalarında ortaya çıkan inançların kaynakları çeşitli faktörlere bağlanmıştır. Araştırmada aynı zamanda, inançların sosyokültürel özelliklere dayalı olarak dinamik ya da büyük ölçüde statik kaldığını ve dolayısıyla sosyokültürel etkilerin bu gelişimi büyük ölçüde tetikleyebilecek veya engelleyebilecek güce sahip olduğu da ortaya konmuştur. Ayrıca, belirli bir içerik veya konuya odaklı üniversite eğitiminin öğretmen adaylarının sınıf yönetimine ilişkin inançlarının oluşumunda veya değişiminde önemli ölçüde etkili olduğu da saptanmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda, kuramsal temellere dayalı olmanın yanında deneyim kazandırmayı da kapsayan, sınıf yönetimi üzerine odaklanmış bir eğitimin gerekliliği öngörülmektedir. Ayrıca, öğretmen adaylarının sınıf yönetimine ilişkin farkındalıklarının arttırılması ve mesleki gelişimlerinin sağlanması için okul-öğretim üyesi iş birliği ve iletişiminin güçlendirilmesi önerilmektedir. Bu bağlamda, stajın ana paydaşlarının, rol ve sorumlulukları hakkındaki farkındalıklarının arttırılması ve stajın doğasında bulunan hiyerarşik yapının stajın inançları etkilemedeki dönüştürücü gücünün yerini almasına izin verilmemesi gerektiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to explore the beliefs EFL student teachers (STs) hold about effective and ineffective classroom management (CM) components during practicum. The study also aimed to reveal the origins of such beliefs regarding CM. A further aim of this study was to analyse the change or its lack thereof the STs experience at two distinct time phases during practicum: Time 1 and Time 2. The final objective was to identify the factors STs attribute the (no)change to at Time 1 and Time 2. The current study was carried out with four female STs over a whole academic year lasting 36 weeks. To gain insight into the research questions, a qualitative case-study design was adopted and the premises of the Sociocultural perspective were used. Data were collected using a variety of tools, including semi-structured interviews, stimulated recall interviews, diaries, and observation notes of practice teachings. Using the software program MAXQDA, the obtained data were analyzed through qualitative content analysis. The framework found in the literature served as the foundation for identifying change patterns. This study revealed that STs all placed great emphasis on the significance of CM for educators and students. At the group level, they had a wide range of beliefs about CM elements due to the number of participants (4 STs), whereas at the individual level, their understanding of CM was relatively limited. The emergent sources of the beliefs that surfaced in STs' explanations were diverse. The study also showed that beliefs are either highly dynamic or relatively static depending on the sociocultural particularities that may encourage or inhibit such development. A focused university education was also considered to have a strong impact on CM belief formation or change. The study calls for a focused training on CM encompassing not only theory but practical, lived experiences from literature. Additionally, school-faculty cooperation and communication need to be enhanced to boost the professional development of STs by creating more awareness regarding the expectations of each party. Relatedly, the main stakeholders of practicum should be more aware of their respective roles and responsibilities and should not allow the hierarchical structure inherent in the practicum to supersede its transformative power in impacting beliefs.