Grafen kuantum noktaların yeşil yöntemle üretimi ve biyosensör uygulamaları için enzim immobilizasyonu
Green synthesis of graphene quantum dots and enzyme immobilization for biosensor applications
  1. Tez No: 1003710
  2. Yazar: EBRAR TUĞBA YEŞİLKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇALIŞKAN SALİHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Chemistry, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kimya Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı biyosensör uygulamalarında tercih edilen grafen kuantum noktaların (GKN) endüstriyel atık olan şeker pancarı melasından yeşil kimya prensiplerine uygun, sürdürülebilir bir yöntem ile üretilmesi ve üretilen GKN'lere horseradish peroksidaz (HRP) enziminin immobilize edilmesidir. Gereç ve Yöntem: GKN üretimi için karbon kaynağı olarak tercih edilen şeker pancarı melasından modifiye edilmiş mikrodalga yöntemi kullanılmıştır. Üretilen GKN'lerin yüzeyi fonsiyonelleştirilip HRP enzimi immobilize edilmiştir. GKN yüzeyine immobilize edilen HRP kompleksindeki enzim aktivitesi TMB substratı ile H2O2 katalizlenmesine dayanan oksidasyon reaksiyonu ile tespit edilmiştir. Son olarak biyosensör uygulamalarında kullanılmaya yönelik olup olmadığını ortaya koymak amacıyla kompleksin aktivitesi belirli aralıklarla ölçülmüş ve stabilitesi saptanmıştır. Bulgular: Çalışma için modifiye edilen mikrodalga yöntemi ile başarılı bir şekilde GKN üretilmiştir. Üretilen GKN'lerin fizikokimyasal karakterizasyon çalışmaları SEM görüntülemesi, XRD ve FT-IR analizi ile ortaya konmuştur. Sonuç: Yapılan karakteristik ölçümler ve analizler sonucunda üretilen maddenin GKN olduğu tespit edilmiştir. HRP enzim aktivitesi grafen kuantum noktalarına immobilize edilmeden önce ve sonra ölçüldüğünde, grafenin gözenekli yapısı enzimi karbon katmanlarına hapsetmiş ve enzim stabilitesi sağlanmıştır. Bu çalışma ile sürdürebilir ve yeşil kimya prensibine uygun bir biyomalzeme elde edildi ve bu biyomalzemenin biyosensör uygulamalarında kullanımına uygun olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to produce graphene quantum dots (GQDs), which are preferred in biosensor applications, from sugar beet molasses, an industrial waste product, using a sustainable method in accordance with green chemistry principles, and to immobilize the horseradish peroxidase (HRP) enzyme onto the produced GQDs. Materials and Methods: For the production of GQDs, a modified microwave method was used with sugar beet molasses, which are the preferred carbon source. The surface of the produced GQDs was functionalized and HRP enzyme was immobilized. The enzyme activity in the HRP complex immobilized on the GQDs surface was determined by an oxidation reaction based on H2O2 catalysis with a TMB substrate. Finally, to determine its suitability for use in biosensor applications, the activity of the complex was measured at specific intervals and its stability was determined. Results: GQDs were successfully produced using a modified microwave method for this study. The physicochemical characterization of the produced GQDs was obtained using SEM imaging, XRD and FT-IR analysis. Conclusion: According to characteristic measurements and analyses were proved that the produced material is graphene quantum dots. HRP activity was exhibited via measuring before and after immobilization onto graphene quantum dots and results determined that the porous structure of graphene trapped the enzyme in carbon layers and was ensured enzyme stability. This study provided a biomaterial that conforms to the principles of sustainable and green chemistry, and demonstrated its suitability for use in biosensor applications.