Bernstein-Stancu polinomlarıyla yaklaşım
Convergence by Bernstein-Stancu polynomials
- Tez No: 300896
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN İBİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, bir ve iki değişkenli Bernstein-Stancu polinomlarının ve genelleşmiş Bernstein-Stancu tipli polinomların yaklaşım özellikleri ve yaklaşım hızları incelenmiştir.Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, Bernstein polinomu ve lineer pozitif operatörler tanıtılıp temel özellikleri incelenmiştir. Bir ve çok değişkenli fonksiyonlar için Korovkin tipi teoremler ifade edilmiştir. Ayrıca bir ve iki değişkenli fonksiyonlar için süreklilik modüllerinin tanımları ve bazı özellikleri verilmiştir.Üçüncü bölümde, bir ve iki değişkenli Bernstein-Stancu polinomlarının yaklaşım özellikleri ve yaklaşım hızları incelenmiştir. Ayrıca nümerik örnekler verilmiştir.Son bölümde ise, Bernstein-Stancu polinomlar dizisinin bir genelleşmesi ile ilgili bir makale (Gadjiev ve Ghorbanalizadeh 2010) ele alınmıştır. Son olarak nümerik örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the approximation properties and the speed of approximation of Bernstein-Stancu polynomials and generalized Bernstein-Stancu type polynomials for one and two variables are examined.This thesis consists of four chapters.The first chapter is devoted to introduction.In the second chapter, Bernstein polynomials and linear positive operators are introduced and their basic properties are obtained. Korovkin type theorems are expressed, for one and several variables functions. Furthermore, definitions and some properties of modulus of continuity of one and two variables functions are given.In the third chapter, the approximation properties and the speed of approximation of Bernstein-Stancu polynomials for one and two variables are examined. Moreover some numerical examples are given.In the last chapter, a paper about generalization of the sequence of Bernstein-Stancu polynomials (Gadjiev and Ghorbanalizadeh 2010) is studied. Finally, some numerical examples are given.