Application of spline integration methods with waveform relaxation techniques in analysis of VLSI circuits
- Tez No: 47522
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNA BALKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
KISA ÖZET Bu tezde“Çok Büyük Çapta Tümleşik”MOS devrelerin zaman analizinde yeni bir yöntem uygulanmıştır. Bernstein polinomlanmn vektör değerli uzantıları olan Bezier fonksiyonlarına dayalı, çok adımlı bir tümlevleme yöntemi ile“Dalga Biçimi Gevşemesi”teknikleri birleştirilmiştir. Bu tümlevleme yöntemi değişken adım aralıklı ve dereceli, örtük, geriden türev alma formülü türündedir. MOS transistörlerin tek yönlülüğü ve devrelerin gösterdiği durağanlık nedeniyle“Dalga Biçimi Gevşemesi”kullanılması sayısal MOS devreler için caziptir. MOS devre denklemleri için FORTRAN ile bir çözüm paketi geliştirilmiştir, örnek devre benzetimleri yapılmış ve tatminkar sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis a novel method is applied for the transient analysis of MOS VLSI circuits. WR (Waveform Relaxation) techniques are combined with a multistep integration method based on Bezier functions which are vector valued extensions of Bernstein polynomials. This is an implicit BDF (Backward Differentiation Formula) type method with variable step size and order. Using WR is suitable especially for digital MOS circuits due to the latency they exhibit and due to the unidirectionality of MOS transistors. A solver package is developed in FORTRAN for MOS circuit equations. Sample circuit simulations are carried out and satisfactory results are obtained.