Kent içi trafik sorunları ve çözüm önerileri: Trabzon örneği
Investigation of solutions for urban traffic problems: Trabzon case
- Tez No: 300922
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin büyük ve orta ölçekteki şehirlerinde trafik sorunu artarak büyümektedir. Ülkemizde ise nüfus artışı, özel araçlara olan talebin artması, kentsel arazi kullanımında yapılan hatalar, toplu taşıma sistemlerinin istenen seviyede olmaması gibi etkenler sorunun daha da büyümesine sebep olmaktadır.Bu çalışmada, Trabzon kenti özelinde kent içi trafikte görülen sorunlar ayrıntılı incelenmiş, aksaklıkların nedenleri irdelenmiş, bir anket çalışması yapılmış ve bu sorunlara çağın gereklerine uygun çözüm yaklaşımları incelenmiştir.Çalışmanın giriş bölümünde kent içi planlaması yaklaşımlarının tarihsel gelişimi, çeşitli yönleriyle trafik sorunları ve çözüme yönelik yapılabilecek çalışmalar ele alınmıştır.İkinci bölümde tarihi Trabzon Kenti genel yapısı incelenmiştir. Kent içi trafikte akışa engel olan ve trafik güvenliğini tehdit eden sorunlar ortaya konulmuştur. Yapılan anket çalışmasıyla merkeze olan talebin yapısı, özel araç tercihinin sebepleri ve tercihlerin toplu taşımaya aktarılma şartları incelenmiştir.Son bölüm olan sonuç ve öneriler kısmında, önceki bölümlerde problem olarak belirtilen hususlara, yapılan anket çalışmasında elde edilen veriler de göz önünde bulundurularak ekonomik, pratik, sistemli, sürdürülebilir çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the large and medium-sized cities of developed and developing countries in the world, traffic problem is increasing day by day. In our country, factors such as the problem of population growth, increased demand for private vehicles, false steps in the use of urban land, lack of desired level of public transport systems lead the problem growing even more.In this study, the emerging problems of inner-city traffic in particular Trabzon city, were investigated in detail, the causes of defects were probed, a questionnaire study was conducted and contemporary approaches to these problems were investigated.In the introductory part of the study, the historical development of urban planning approaches, various aspects of the traffic problems and studies can be done towards solutions are discussed .In the second section, the general structure of the historic city Trabzon was examined. Problems that prevent traffic flow and threaten the safety of traffic were introduced. The structure of the demand for the center, reasons of the preference for private vehicle and conditions of transferring preferences to public transport were analyzed.In the last section that is conclusions and recommendations; economic, practical, systematic and sustainable solutions are presented to shortcomings mentioned as a problem in the previous sections by taking into consideration the data obtained in the survey study.