Gizli görüntü paylaşım şemalarının iyileştirilmesi ve geometri tabanlı yeni bir yöntemin tasarımı
Improvements in secret image sharing schemes and the design of a new geometry based technique
- Tez No: 300923
- Danışmanlar: PROF. DR. VASİF V. NABİYEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Çalışma kapsamında gizli görüntü paylaşımı alanındaki problemler irdelenmiş ve bu sorunlara çözüm getirecek şekilde yeni görüntü paylaşım şemalarının tasarlanması gerçekleştirilmiştir. Üretilen stego görüntülerin PSNR değerinin iyileştirilmesi, stego görüntüleri doğrulamada kullanılan bit sayısının görüntü kalitesini bozmadan artırılması, pay görüntülerini saklamada kullanılan örten görüntü büyüklüğünün küçültülmesi, gizli görüntünün yeniden yapılandırılmasının ardından örten görüntülerin tekrar elde edilmesi, örten ve gizli görüntü büyüklüğüne bağlı olarak adaptif doğrulama tekniklerinin geliştirilmesi problemlerine çözüm getiren yeni gizli görüntü paylaşım şemalarının tasarımı yapılmıştır. Gizli görüntü olarak medikal görüntülerin seçilmesi durumu çalışma kapsamında tasarlanan yeni bir paylaşım şeması ile ayrıca değerlendirilmiştir. Önerilen gizli görüntü paylaşım şeması, literatürdeki medikal görüntü güvenliğini sağlayan çalışmalardan farklı olarak; Medikal görüntü güvenliğini, elektronik hasta kaydı iletimini ve gruba güven mekanizmasını bir arada sunmaktadır. Tez çalışmasında önerilen ve Morley'in üçgen teoremini kullanan geometri tabanlı bir diğer gizli görüntü paylaşım şeması, literatürde ilk olarak, pay görüntülerinin bozulması durumunda dahi gizli görüntüyü yeniden yapılandırabilme yeteneğine sahiptir. Önerilen gizli görüntü paylaşım şemalarından elde edilen sonuçların literatürdeki benzer çalışmalarla kıyaslaması gerçekleştirilerek üstünlükleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Secret image sharing problems are investigated in this thesis and new schemes are proposed to overcome these. Proposed schemes are designed to deal with problems such as improving PSNR of shares, increasing number of authentication bits without degrading share quality, reducing cover image size to hide shares, recovering cover images after the reconstruction of secret image and make use of adaptive authentication depending on both cover and secret images. A new secret image sharing scheme for medical images is also considered and developed. Proposed medical image sharing scheme not only deals with security of secret image but also handles electronic patient record and introduces trust mechanism to a group of shareholders different from similar studies reported in the literature. Another secret image sharing scheme based on the Morley?s triangle theorem is proposed to recover the secret image even if shares are distorted.Results are compared with similar studies reported in the literature to reveal the strengths of proposed secret image sharing schemes.