Artvin ili karayosunu florası
The moss flora of Artvin province
  1. Tez No: 300927
  2. Yazar: NEVZAT BATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma ile, Artvin İli Karayosunu (Bryophyta) Florası'nın belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, araştırma alanına 2009-2011 yılları arasında, farklı mevsimlerde arazi çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışma da 169 istasyondan toplanan ± 2500 karayosunu örneğinin değerlendirilmesi sonucunda toplam 38 familya ve 108 cinse ait 318 taxon (tür ve tür altı) teşhis edilmiştir. Bu taksonlar'dan Trematodon longicollis Michaux, Campylopus pyriformis (Schultz) Brid., Dicranodontium asperulum (Mitt.) Broth. ve Bryoerythrophyllum rubrum (Jur.) P. C. Chen Türkiye Karayosunu Florası için yeni kayıttır. Aynı zamanda Brucheaceae familyası ve buna ait olan Trematodon genus'u Türkiye Karayosunu Florası için yeni takson kaydıdır. Ayrıca Fissidens osmundoides Hedw., Campylopus inroflexus (Brid.) Bruch & Schimp., Isothecium holtii Kindb. ve Anomodon longifolius (Schleich. ex Brid.) Hartm. bu çalışma ile Türkiye'den ikinci kez kaydedilmiştir. Bunlara ek olarak, Henderson (1961)'un Türkiye Kareleme Sistemi'ne göre 39 takson (tür ve tür altı) A4 karesi ve 126 takson (tür ve tür altı) ise A5 karesi için yenidir. Floristik listede tüm taksonlar sistematik hiyerarşiye uygun olarak Türkiye ve Dünya dağılımları, lokaliteleri yanında bazı ekolojik özellikleri ve hayat formları da sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aimed with this study to determine of the Moss Flora of Artvin province. Within this study, field trips were organized to the research area in different seasons between 2009-2011. During these studies, with an examination of ± 2500 moss specimens collected from 169 stations, in total 318 specific and infraspecific taxa belonging to 38 families and 108 genera have been identified. Of these taxa, Trematodon longicollis Michaux, Campylopus pyriformis (Schultz) Brid., Dicranodontium asperulum (Mitt.) Broth., and Bryoerythrophyllum rubrum (Jur.) P. C. Chen. have been identified as the new records for Moss Flora of Turkey. The same time, Brucheaceae family and the genus Trematodon belong to this family are new records for the Moss Flora of the Turkey. Also, Fissidens osmundoides Hedw., Campylopus inroflexus (Brid.) Bruch & Schimp., Isothecium holtii Kindb. and Anomodon longifolius (Schleich. ex Brid.) Hartm. have been recorded for the second time for Turkey with this study. In addition, 39 taxa (specific and infraspecific) for A4 square and 126 taxa (specific and infraspecific) for A5 square have been regarded as the new records according to the Henderson (1961) Grid System of Turkey. In the floristic list, all taxa are systematically presented with their localities and distributions in Turkey and in the world, and also some ecological features and life forms.