Quızalofop-p-ethyl uygulanan Helianthus annuus L. bitkisinde salisilik asidin bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
Effect of salicylic acid on some biochemical parameters in Helianthus annuus L. treated with quizalofop-p-ethyl
- Tez No: 300981
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Helianthus annuus L. üzerine quizalofop-p-etil herbisidi çimlenme sonrası 0.3-3.1 mM konsantrasyon aralığında uygulanmıştır. Bu herbisitin peroksidaz, askorbat peroksidaz, lipid peroksidasyonu, fotosentetik pigment sistemi ve toplam fenolik içeriği üzerindeki etkileri 1., 5., 10. ve 15. günlerde araştırıldı.Ayrıca bitkiye çimlenme öncesi 0.5 mM salisilik asit (SA) ve çimlenme sonrası quizalofop-p-etil herbisidi 0.3-3.1 mM aralığında uygulandı. bu gruplarda uygulamayı takiben bu herbisitin peroksidaz, askorbat peroksidaz, lipid peroksidasyonu, fotosentetik pigment sistemi, ve toplam fenolik içeriği üzerindeki etkileri 1., 5., 10. ve 15. günlerde araştırıldı.Çimlenme sonrası quizalofop-p-etil uygulanan gruplarda peroksidaz aktivitesi 1.,5., 10. ve 15. günlerde artış gösterdi. Genelde peroksidaz aktivitesi, SA ve quizalofop-p-etil uygulanan gruplarda 1., 5., 10. ve 15. günlerde artış gösterdi. Askorbat peroksidaz aktivitesi 5. günde artış gösterirken 10. ve 15. günde azalış gösterdi. Çimlenme öncesi 0.5 mM SA ve çimlenme sonrası quizalofop-p-etil uygulanan gruplarda askorbat peroksidaz aktivitesi genel olarak 15. güne kadar artış gösterdi. Çimlenme sonrası quizalofop-p-etil uygulanan gruplarda, malondialdehid (MDA) içeriği genel olarak 1., 5. ve 10. ve 15. günlerde 1.6-3.1 mM uygulama yapılan gruplar dışında artış gösterdi. Çimlenme öncesi 0.5 mM SA ve çimlenme sonrası quizallofop-p-etil uygulanan gruplarda MDA içeriği çimlenme sonrası quizalofop-p-petil uygulanan gruplara göre artış gösterdi.Çimlenme sonrası quizalofop-p-etil ile çimlenme öncesi 0.5 mM SA ve çimlenme sonrası quizalofop-p-etil uygulanan H. annuus'da klorofil a, klorofil b, karotenoid ve toplam klorofil ve toplam fenolik içeriğinin de önemli ölçüde değişimler saptandı.Ayçiçeğinde MDA seviyesi, pigment içeriği ve antioksidan aktivitesinde artış ve azalışın olması quizalofop-p-etilin toksisitesinden dolayı bir sitotoksisite semptomu olarak saptandı. Bulgularımız quizalofop-p-etilin ayçiçeğinde oksidatif strese neden olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the quizalofop-p-ethyl herbicide on Helianthus annuus L. was treated as post-emergence in a concentration range between 0.3-3.1 mM. The effects upon peroxidase, ascorbate peroxidase, lipid peroxidation, photosynthetic pigment system and total phenolic content of this herbicide were investigated on the 1st, 5th, 10th and 15th days following the treatment.Furthermore, 0.5 mM salicylic acid (SA) was treated as pre-emergence and 0,3-3,1 mM quizalofop-p-ethyl herbicide was treated as post-emergence to same groups. In these groups, effects upon peroxidase, ascorbate peroxidase, lipid peroxidation, photosynthetic pigment system and total phenolic content were investigated on the 1st, 5th, 10th and 15th days following the treatment.The peroxidase activity was increased on the 1st, 5th, 10th and 15th days in the groups that treated with quizalofop-p-ethyl as post-emergence. In general, increasing in the peroxidase activity was observed in treatment groups with SA and quizalofop-p-ethyl on the 1st, 5th, 10th ve 15th days. In the quizalofop-p-ethyl treated groups as post-emergence were determined that ascorbate peroxidase activity increased in 5th day, and decreased in 10th and 15th days. In the pre-emergence 0.5 mM SA and post-emergence quizalofop-p-ethyl treatment groups, ascorbate peroxidase activity generally enhanced until 15th. Malondialdehyde (MDA) content in the post-emergence quizalofop-p-ethyl treatment groups was generally enhanced except 1.6-3.1 mM in 1st, 5th, 10th and 15th days. In the pre-emergence treatment of 0.5 mM SA and post-emergence quizalofop-p-ethyl treatment groups, MDA content was observed to increase against post-emergence quizalofop-p-ethyl application groups.In the post-emergence quizalofop-p-ethyl treatment groups and in the pre-emergence 0.5 mM SA plus post-emergence quizalofop-p-ethyl treatment groups chlorophyll a, chlorophyll b, carotenoid, total chlorophyll and total phenolic contents were found to be important in a time-dependent fashion.It was showed that MDA levels, pigment content and antioxidant activities were increased and decreased as a symptom of cytotoxicity because of quizalofop-p-ethyl toxicity in sunflower. Our findings indicate that quizalofop-p-ethyl herbicide leads to oxidative stress in sunflower.