Bazı monomer karışımlarının elektropolimerizasyonu ve hazırlanan polimerlerin elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi
Electropolymerization of the some monomer mixtures and investigation of electrochemical behaviours of prepared polymers
  1. Tez No: 300982
  2. Yazar: OSMAN AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada; 3-aminofenol, 1,2-fenilendiamin, 4-klorofenol ve 4-metoksifenol monomerlerinden yararlanarak elektropolimerizasyon boyunca geçen yük miktarını değiştirmek suretiyle farklı kalınlıklarda homopolimer, poli (3-aminofenol-ko-1,2-fenilendiamin) ve poli(4-klorofenol-ko-4-metoksifenol) kopolimerleri hazırlandı.Hazırlanan polimerik filmlerin, askorbik asit, okzalik asit, sistein, dopamin, epinefrin, laktoz, sukroz ve üre gibi interferantlar varlığında ürik asit ve hidrojen peroksit sensörleri olarak kullanılabilirliği DPV tekniği ile incelendi.Hazırlanan sensörlerin yanıt karakteristikleri üzerine, film kalınlığı, monomer derişimi, polimerleşme potansiyeli ve destek elektrolit türünün etkisi sistematik olarak incelendi ve optimize edildi. Sonuç olarak hazırlanan kopolimerik sensörlerin avantajları vurgulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, homopolymer, poly (3-aminophenol-co-1,2-phenylenediamine) and poly (4-chlorophenol-co-4-methoxyphenol) copolymers at the different thicknesses were prepared by changing amount of charge passed during electropolymerization from 3-aminophenol, 1,2-phenylenediamine, 4-chlorophenol ve 4-methoxyphenol monomers.The usability of the prepared polymeric films as uric acid and hydrogen peroxide sensors was examined by DPV technique in the presence of the interferents such as ascorbic acid, oxalic acid, cysteine, dopamine, epinephrine, lactose, sucrose and urea.The effect of film thickness, monomer concentration, polymerization potential and type of supporting electrolyte on the the response characteristics of the prepared sensors was systematically investigated and optimized. As a result, advantages of the prepared copolymeric sensors were emphasized.