YBCO (358) süperiletken sisteminin katıhal yöntemi ile hazırlanması ve karakterizastonu
Fabrication and characterization of YBCO (358) system
- Tez No: 300992
- Danışmanlar: PROF. DR. M. EYYUPHAN YAKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında katıhal reaksiyon yöntemi kullanılarak YBCO süperiletken sisteminin bir üyesi olan Y3Ba5Cu8Ox bileşiği incelenmiştir. Örnekler kalsinasyon işleminden sonra 850 0C ile 920 0C arasında 24 saat ısıl işlem görerek hazırlanmıştır. Üretilen örneklerin mikroyapısal, elektriksel ve manyetik özellikleri incelenerek süperiletkenlik davranışları karakterize edilmiştir.Sonuç olarak üretilen örneklerin geniş bir sıcaklık bandında süperiletken oldukları bulunmuştur. Ancak Y-123 süperiletken bileşiği ile benzer özelliklere sahip oldukları bulunmuştur. 100 K üzeri süperiletkenlik ile ilgili bir bulguya rastlanmamıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis Y3Ba5Cu8Ox samples, which are the member of Y-358 superconducting system, have been prepared by using solid - state reaction method. After calcinations stage samples were heat treated at between 850 0C - 920 0C 24 hours. After than microstructural, electrical and magnetic properties of samples prepared were investigated and superconductivity behavior was characterized.As a result of this work it was obtained that, samples prepared with a large temperature band showed a superconductivity behavior. All samples prepared showed a similar characteristics of Y-123 superconducting compound. No sign of superconductivity over 100 K were obtained.