Bazı bis-benzimidazollerin katalitik özelliklerinin araştırılması
Investigation of catalytic properties of some bis-benzimidazoles
- Tez No: 301002
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÜÇÜKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Benzimidazol tuzları değişik fizyolojik özelliklerine ilaveten metal komplekslerinde NHC (N-heterosiklik karben) öncülü olarak kullanılmaktadırlar. NHC'ler kuvvetli ?-verici ve düşük toksisitelerinden dolayı metal komplekslerinde fosfin ligantlarına alternatif olmuşlardır.Son yıllarda C-C bağı oluşumunda Suzuki-Miyaura ve Heck-Mizoroki tepkimeleri çok önemli yer almakta ve bu alandaki araştırmalar katlanarak artmaktadır. Ayrıca mikrodalga ısıtma bu tip katalitik tepkimelerin süresini azaltmakta ve ürün verimlerinde artışlar sağlamaktadır.Bu tezde, bazı bis-benzimidazol bileşikleri karben-öncülü olarak hazırlanmış ve ?in situ? hazırlanmış paladyum komplekslerinin katalitik etkinlikleri mikrodalga destekli, Suzuki-Miyaura ve Heck-Mizoroki C-C çapraz eşleşme tepkimelerinde incelenmiştir.Bu amaçla pirolidin-, morfolin- ve piperidin- alkil grupları taşıyan bazı bis-benzimidazol türevleri NHC öncülü olarak kullanılmış ve mikrodalga destekli Suzuki-Miyaura ve Heck-Mizoroki C-C çapraz eşleşme tepkimelerindeki katalitik verimleri GC-MS tekniği veya izole verimler olarak belirlenmiştir.Bu çalışmada kullanılan ve katalitik özellikleri incelenen bileşiklerin yapıları aşağıda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Benzimidazole salts have different physiological properties and as precursor NHC (N-heterocyclic carbene) they are also used as metal complexes. NHCs have become an alternative to phosphine ligands due to their strong ?-donor and low toxicity.In recent years, Suzuki-Miyaura and Heck-Mizoroki reactions in the formation of C-C bonds are located in a very important place and research in this area is increasing exponentially. Also, microwave heating reduces of the duration of the this type catalytic reactions and provides increases in product yields.In this thesis, some of the bis-benzimidazole compounds have been prepared as a carbene-precursor and microwave assisted catalytic activities of their ?in situ? prepared palladium complexes were investigated in Suzuki-Miyaura and Heck-Mizoroki C-C cross-coupling reactions.For this purpose, some bis-benzimidazole derivatives which bearing pyrolidine, morpholine and piperidine have been prepared and used as N-heterocyclic carbene precursor and the catalytic yield of microwave-assisted Suzuki-Miyaura and Heck-Mizoroki C-C cross-coupling reactions were determinated using a GC-MS technique or an isolated yield.Structures of compounds used and examined for their catalytic properties are given below.