La0.67Ca0.33Mno3 alaşımında Ag katkılamanın iletkenlik ve manyetik özellikleri üzerine etkisi
Effect of Ag addition on electricial transport and magnetic properties of La0.67Ca0.33MnO3 compound
  1. Tez No: 301004
  2. Yazar: MELİKE PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
(La0.67Ca0.33MnO3)1-x : Agx (x= 0.1, 0.2,0.3 ve 0.4) alaşımları katıhal reaksiyon yöntemi ile hazırlanmıştır. X-ışını analizi sonucunda bütün numunelerin tek fazda perovskite yapıda olduğu gözlenmiştir. SEM fotoğrafları, katkılanan Ag atomlarının yapının grain sınırlarına yerleştiğini göstermektedir. Manyetizasyon ve direnç ölçümleri Curie sıcaklığı (Tc) ve metal-yalıtkan geçiş sıcaklığının (TMI) Ag miktarına bağlı olarak hemen hemen La0.67Ca0.33MnO3 alaşımı ile aynı olduğunu göstermiştir. Ag konsantrasyonuna bağlı olarak MR değerinde artma eğilimi gözlenmiştir. Ag miktarındaki artışa bağlı olarak, direnç değerinin azalması ve MR etkinin artması Ag katkılanması ile grain sınırlarının düzenlenmesine ve grainlerin birbirleri ile olan temaslarının artmasına bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
(La0.67Ca0.33MnO3)1-x : Agx (x = 0.1, 0.2, 0.3 ve 0.4) composites are synthesized by a solid-state reaction route. X-ray analyses showed that all the samples are crystallized in single perovskite phase. The scanning electron micrograps (SEM) showed beter grains morphology in terms of size and diffusion of grain boundaries with an increase in Ag content. The magnetisation and resistance measurements showed that the Curie temperature (Tc) and the metal-insulator transition temperature remains nearly the same as that of the pure La0.67Ca0.33MnO3 sample with increasing Ag content. A small increase was observed in MR value with increasing Ag content. The decrease in resistance and small increase in MR was interpretedas the basis of improved grain size and connectivity with Ag addition in the matrix.