Bazı ağır metallerin tayininde kullanılmak üzere mikrobiyal biyosensör geliştirilmesi
Development of microbial sensors to be used for determination of some heavy metals
  1. Tez No: 301036
  2. Yazar: MERAL YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sunulan projede, Rhizopus arrhizus ve Pseudomonas aeruginosa türleri, sıcaklıkla kurutulmuş ve liyofilize edilmiş olmak üzere iki farklı formda kullanılmışlardır. Mikroorganizmaların Pb(II) için verdikleri yanıtlar Dönüşümlü voltametri (CV) ve Sıyırma voltametrisi (DPSV) olarak bilinen elektrokimyasal yöntemler kullanılarak belirlenmiş ve Pb(II) tayini için optimum elektrokimyasal şartları elde etmek üzere; farklı elektrolit çözeltiler, pH, , iyonik aralık, depozisyon potansiyeli, depozisyon süresi ve şartlandırma süresi gibi parametreler denenmiştir. Elektrokimyasal şartlar optimize edildikten sonra, her bir mikroorganizma için artan Pb(II) konsantrasyonuna karşı verdikleri akım cevabını gösteren kalibrasyon grafikleri elde edilmiş ve ayrıca geliştirilen sensörlerin ortamda başka metallerin olması durumunda verdikleri elektrokimyasal cevapların değişimi de model solüsyonlar kullanılarak araştırılmıştır.Elde edilen sonuçlara gore, R. arrhizus kültürünün hem sıcaklıkla kurutulmuş hem de liyofilize edilmiş formları P. aeruginosa kültüründen daha etkili bir şekilde ve düşük tayin limitleri ile Pb(II)' ye cevap vermiştir. R. arrhizus'un sıcaklıkla kurutulmuş formu ise Pb(II)' a en kısa sürede etkin bir şekilde cevap vermişken, liyofilize kültürün ortamda bulunan diğer metallerden daha az etkilendiği ve dolayısıyla spesifik cevaplar verdiği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
In the Project, the microorganisms, Rhizopus arrhizus and Pseudomonas aeruginosa have been used in two different forms as heat dried and lyophilized. The responses obtained from microorganisms have been analyzed by using electrochemical techniques, which are known as Cyclic Voltammetry (CV) and Differential Pulse Stripping Voltammetry (DPSV). To get optimised electrochemical conditions from experiments, a number of different parameters have been performed, including electrolyte solutions, pH, ionic strength, deposition potential, deposition time and preconcentration time. After optimization step, calibration graphs have been made, which shows the electrochemical responses of the microorganisms against to increasing Pb(II) concentrations. In addition to these, interference effects of other heavy metals on Pb(II) determination have been also evaluated by using model metals solutions.According to the results obtained, the both forms of the R. arrhizus, as heat-dried and lyophilized, have responded to Pb(II) more effectively and with lower detection limit than P. aeruginosa. As heat-dried R. arrhizus has given response to Pb(II) in the shortest preconcentration time among all forms of both microorganisms, lyophilized form of the R. arrhizus has been less affected by the other heavy metals in media and given the most spesific responses against to Pb(II) .