Vajinal sekresyondan izole edilen laktik asit bakterilerine ait bazı suşların potansiyel probiyotik özelliklerin belirlenmesi
Identification of potential probiotic properties of some lactic acid bacterial genera which is isolated from vaginal secretion
  1. Tez No: 301038
  2. Yazar: FERİBA TURHAN ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM OSMANAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada; Laktik Asit Bakterileri menopoza girmemiş, herhangi bir doğum kontrol yöntemi ile korunmayan ve 3 ay süre içerisinde antibiyotik kullanmayan bayanların vajinasından smear örneği alınarak izole edilmiştir. Biyokimyasal testlere ve 16S rDNA dizi analizine göre Pediococcus acidilactici OZV ve Lactobacillus brevis OZV olarak tanımlanan suşların in vitro koşullarda probiyotik olma özellikleri belirlenmiştir. Her iki suşun düşük pH değerlerine (pH 3), pH-pepsin, safra tuzu ve pankratin uygulamalarına gösterdikleri direnç düzeyleri probiyotik özellik için tanımlanan sınırlar içerisinde bulunmuştur. ?-hemolitik özellik gösteren suşlarda, özellikle tedavide kullanılan antibiyotikler için yüksek dirençlilik düzeyleri saptanmıştır. P. acidilactici OZV suşu bakteriyosin üretirken, L. brevis OZV suşunda bakteriyosin üretimi saptanmamıştır. P. acidilactici OZV suşunun 5.saatin sonunda otoagregasyonu % 79,49 iken L. brevis OZV suşunun otoagregasyonu % 78,13' tür. P. acidilactici OZV suşunun S. Typhimirium SL1344 ve E.coli LMG3083 (ETEC) ile 5.saatin sonundaki koagregasyon yüzdesi adı geçen sıra dahilinde % 4,35 ve % 11,82 iken L. brevis OZV suşunun bahsi geçen suşlar ile koagregasyonu yine 5. saatin sonunda sırasıyla % 9,52 ve % 9,09 olarak belirlenmiştir. P. acidilactici OZV ve L. brevis OZV suşlarının Caco-2 hücrelerine tutunma yüzdeleri adı geçen sıra dahilinde % 12,29 (±1,42) ve % 12,10 (±3,7) olarak saptanmıştır. İstatiksel olarak (ANOVA) suşların tutunma yüzdeleri arasında fark olmadığı bulunmuştur (p>0.05). Yarışma denemelerinde P. acidilactici suşunun E.coli LMG3083 (ETEC) suşunu % 87,31 (±1,62), S. Typhimurium SL1344 suşunu ise % 83,04 (±3,46) oranında engellendiği gözlemlenmiştir. L. brevis suşu ise E.coli LMG3083 (ETEC) suşunu % 82,21 (±3,69), S. Typhimurium SL1344 suşunu ise % 78,94 (±1,62) oranında engellemektedir
Özet (Çeviri)
In this study, Lactic acid bacteria were isolated by smear example taken from women vaginas who were not in menepose period, not using any oral contraseptives and not had any antibiotic treatment in the last three months. Pediococcus acidilactici OZV and Lactobacillus brevis OZV were identified and used as main strains according to the biochemical tests and the analysis of 16S rDNA. The resistance value of the both strains to the low pH, bile salt, pepsin and pancreatin, so it could survive while passing through the upper part of the gastrointestinal tract and reveal its potential probiotic action on host organism. High resistance levels were observed for the strains with ?-hemolytic profile, especially for the ones used in antibiotic treatments. P. acidilactici OZV strain produced bacteriocin but, L. brevis OZV strain did not produced any bacteriocin. Autoaggregating proportion of P. acidilactici OZV strain was observed as 79,49% and also L. brevis OZV stain was observed as 78,13% at the end of five hours. The coaggreation of P. acidilactici OZV strain with S. Typhimirium SL1344 and E. coli LMG3083 (ETEC) after five hours respectively were 4,35% and 11,82%, whereas the coaggreation of L. brevis OZV strain with S. Typhimirium SL 1344 and E.coli LMG3083 (ETEC) after five hours respectively were 9,52% and 9,09%. The adhesion percentages of P. acidilactici OZV and L. brevis OZV strains to Caco-2 cells were determined as 12,29% (±1,42) and 12,10% (±3,7) respectively. There was no difference found in the adherence percentages of the all strains as of statistical analysis (ANOVA) ( p>0.05). P. acidilactici OZV and L. brevis OZV strains inhibited E.coli LMG3083 (ETEC) strain with the level of 87,31% (±1,62), 82,21% (±3,69) and inhibited S. Typhimurium SL1344 strain with the level of 83,04% (±3,46), 78,94% (±1,62) in the competition tests.