Multiple myeloma hastalarında tanı aldıktan sonra 1. basamak tedavi sırasında gelişen enfeksiyonların retrospektif olarak incelenmesi
A retrospective evaluatin of infections occuring during first-line treatment in patients diagnosed with multiple myeloma
  1. Tez No: 910347
  2. Yazar: PINAR ERGİN İÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ÇENELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda Multiple Myeloma hastalarında tanı aldıktan sonra 1.basamak tedavi esnasında gelişen enfeksiyonların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalında Ocak 2014- Mart 2024 tarihleri arasında multiple myelom tanısı alıp 1. basamak tedavisini aldığı dönemde enfeksiyon gelişen, 18 yaş üstü toplam 106 hasta alınmıştır. Hastaların dosyalarından cinsiyetleri, yaşları, laboratuvar bulguları olan ''Serum CRP, Prokalsitonin, Tam Kanda WBC, Nötrofil düzeyleri, Lenfosit düzeyleri, Tam İdrar Tetkikinde lökosit varlığına, kan ve idrar kültürlerinde üreme olup olmadığına ait veriler retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda, hastaların 47'si erkek (%44.3) ve 59'unun kadın (%55.7) olduğu tespit edilmiştir. Hastaların yaşları 41-97 arasındaydı. Yaş ortalaması 72.93∓11.27 yıldır. En çok görülen enfeksiyonlar pnömoni (%56.6) ve İYE (%17.9) idi. Kan kültürde en çok üreme yapan bakteri ise KNS olduğu görüldü. Sonuç: Bu çalışmamız sonucunda Multiple myeloma tanısı almış olan hastaların enfeksiyona daha yatkın oldukları görülmüştür. Bu hastaların pnömoni gibi solunum sistemini etkileyen ve İYE üriner sistemi etkileyen enfeksiyonların sık görüldüğü tespit edilmiştir. Bundan dolayı bu hastaların tedavi süreleri boyunca özellikle solunum sistemi ve üriner sistem enfeksiyonlarına yönelik profilaktik antibiyotik kullanmalarının yararlı olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to identify infections that occur during first-line therapy in patients diagnosed with Multiple Myeloma. Materials and methods: This study was conducted in the Department of Hematology at Necmettin Erbakan University, Faculty of Medicine, and included a total of 106 patients aged 18 and over who were diagnosed with multiple myeloma and developed infections during the period of receiving first-line treatment between January 2014 and March 2024. Retrospective data were collected from patient files, including gender, age, and laboratory findings such as serum CRP, procalcitonin levels, complete blood count (WBC), neutrophil levels, lymphocyte levels, the presence of leukocytes in urinalysis, and the presence of growth in blood and urine cultures Results: In our study, 47 patients (44.3%) were male and 59 patients (55.7%) were female. The ages of the patients ranged from 41 to 97, with an average age of 72.9. The most commonly observed infections were pneumonia (approximately 60%) and urinary tract infections (approximately 18%). Coagulase-negative staphylococci (CoNS) were the most frequently isolated bacteria in blood cultures Infections during the period of receiving first-line treatment between January 2014 and March 2024. Retrospective data were collected from patient files, including gender, age, and laboratory findings such as serum CRP, procalcitonin levels, complete blood count (WBC), neutrophil levels, lymphocyte levels, the presence of leukocytes in urinalysis, and the presence of growth in blood and urine cultures Results: In our study, 47 patients (44.3%) were male and 59 patients (55.7%) were female. The ages of the patients ranged from 41 to 97, with an average age of 72.9. The most commonly observed infections were pneumonia (approximately 60%) and urinary tract infections (approximately 18%). Coagulase-negative staphylococci (CoNS) were the most frequently isolated bacteria in blood cultures Conclusion: Our study indicates that patients diagnosed with Multiple Myeloma are at an increased risk of infections. Specifically, infections affecting the respiratory system, such as pneumonia, and the urinary system, such as urinary tract infections, are commonly observed in these patients. Therefore, it is recommended that prophylactic antibiotics targeting these systems be considered during the treatment period to potentially reduce the incidence of these infections.