Multiple myeloma hastalarında LncRNA LUNAR1 ekspresyon analizi
Expression analysis of LncRNA LUNAR1 in multiple myeloma patients
  1. Tez No: 616393
  2. Yazar: EZGİ GÖKPINAR İLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUR TUNCALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Multiple myeloma (MM), post-germinal B hücre kökenli plazma hücrelerinin malignitesidir. İkinci en sık hematolojik malignite olan MM'de tümorogenez birbirini izleyen genetik ve epigenetik olaylar (IGH translokasyonları, hiperdiploidi, kopya sayısı değişiklikleri, DNA hipometilasyonu gibi) ve tümör mikro-çevresindeki değişiklikler sayesinde gerçekleşir. Yapılan çalışmalar multiple myeloma progresyonunda plazma hücrelerinin kemik nişe yerleşmesi ve tümör mikro-çevre değişikliklerinin önemini göstermiştir. Bu süreçte adezyon, invazyon, anjiogenez, ilaç direnci, immune sistemden kaçış ve kemik rezorpsiyonu gibi tümör ilişkili aşamalarda Notch yolağı aktivasyonunun etkisi gösterilmiştir. LUNAR1 yakın zamanda T-ALL hastalarında tanımlanan, Notch-ilişkili bir long non-coding RNA'dır. Daha sonra yapılan bir başka çalışmada diffüz büyük B-hücreli lenfoma hastalarında da LUNAR1 ekspresyonunun arttığı gösterilmiştir. MM progresyonunda Notch yolağı aktivasyonunun önemi göz önünde bulundurulduğunda, LUNAR1 ekspresyon düzeyinin artmış olmasının MM takibi ve prognozu açısından önemli bir belirteç olabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmada 30 adet yeni tanı MM, SMM ve MGUS hastasında 8 kontrole göre LUNAR1 ekspresyonunun farkı araştırılmıştır. Araştırma sonucunda her üç alt tipte LUNAR1 ekspresyonun kontrollere göre artmış olduğu görülmüştür. Ancak bu sonuç istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Plazma hücre neoplazilerinde LUNAR1 ekspresyonunun belirlenmesi için daha çok sayıda hasta ile çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Multiple myeloma (MM) is a malignancy of plasma cells derived from the transformation of post-germinal-center B cells. It is the second common hematological malignancy and results from consecutive genetic events -including IGH translocations, hyperdiploidy, copy number abnormalities and DNA hypomethylation- and changes in tumor microenvironment. Several studies showed that tumor microenvironment changes and migration of tumor cells to bone niche are important for the progression of MM. It is also revealed that Notch pathway activation is a key player for carcinogenic events such as adhesion, invasion, angiogenesis, drug resistance, bone resorption and immune escape. LUNAR1 is a Notch-pathway-related lncRNA which is recently identified in T-ALL patients. In this study, Notch activation increased the expression of LUNAR1 which enhanced IGR1R expression in both tumor cell lines and in vivo patient samples. Yet another study showed an increase in the expression of LUNAR1 in diffuse large B cell lymphoma patients. We suggested that increased LUNAR1 expression may be indicative for MM prognosis, considering the role of Notch pathway in the disease progression. In this study, LUNAR1 expression of 30 newly diagnosed MM, SMM or MGUS patients were investigated compared to 8 healthy controls. All three subtypes of patients showed increased lncRNA LUNAR1 expression compared to healthy controls. However, these results were not statistically significant. Further studies, with a larger sample size, are needed to determine the levels of LUNAR1 expression definitively in plasma cell neoplasia.