Etil alkol ile deneysel oksidatif stres oluşturulan sıçanlarda kuru incirin (Ficus carica L.) karaciğer koruyucu ve antioksidan rolünün belirlenmesi
Determi̇nati̇on of hepatoprotecti̇ve and antioxidant role of dri̇ed fi̇g(Ficus carica L.) ethylalcohol induced in rat
  1. Tez No: 390587
  2. Yazar: ABDULLAH TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, etil alkol ile deneysel oksidatif stres oluşturulan sıçanlarda kuru incirin karaciğer koruyucu ve antioksidan rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. 24 adet Wistar albino cinsi sıçanlar 4 deney grubuna ayrılmıştır (kontrol, %20 etil alkol, %10 kuru incir ve %10 kuru incir + %20 etil alkol). 50 gün muamele sonunda; kuru incir katılımlı yemin karaciğer koruyucu ve antioksidan rolü için; karağir histopatolojik değişikleri ile karaciğer harabiyeti serum enzimlerinden aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), gamma glutamil transpeptidaz (GGT) ve laktat dehidrogenaz (LDH) enzim seviyeleri ortaya konuldu. Diğer yandan karaciğer, beyin, böbrek, dalak, eritrosit ve kalp dokularında antioksidan savunma unsurlarından katalaz (CAT), süperoksid dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), glutatyon-S-transferaz (GST), glutatyon redüktaz (GR) enzim aktiviteleri ile redükte glutatyon (GSH) seviyeleri ve malondialdehit (MDA) içerikleri tespit edilerek değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; alkol grubunun serum AST, ALT GGT ve LDH enzim seviyeleri kontrol grubuna göre önemli düzeyde artarken, %10 kuru incir + etil alkol grubu alkol grubuna göre AST ALT ve LDH enzim seviyeleride önemli oranda azaldı. 50 gün deneysel muamele sonunda; kontrol grubu ile kıyaslandığında alkol grubu beyin, dalak ve böbrek dokularında MDA miktarı anlamlı artarken, %10 kuru incir + etil alkol grubunda ise alkol grubuna göre tüm dokularda istatistiki açıdan önemli düzeyde azalma olduğu görüldü. Ayrıca, alkol sıçanların farklı dokulardaki oksidatif stres sonucu antioksidan savunma sistem unsurlarının seviyelerinde dalgalanmalara neden olurken, kuru incirin bu dalgalanmalara karşı kesin iyileştirici etkileri tespit edilememiştir. Diğer yandan, karaciğer histopatolojisinde ise etil alkol grubu rat karaciğerlerinde yaygın olarak hepatositlerde hidropik dejenerasyon ve yer yer koagulasyon nekrozu belirlendi. %10 İncir + etil alkol grubunda ise hidropik dejenerasyonunun belirgin düzeyde azalmış olduğu, ayrıca koagulasyon nekrozunun da bulunmadığı görülmüştür. Sonuçlar gösterdi ki, kuru incir içeriğinin alkolün 50 günlük süre boyunca oksidatif hasarına karşı karaciğer koruyucu ve antioksidan rolünün olabileceği sonucuna kesin olarak varılamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the hepatoprotective and antioxidants effects of dried fig against ethyl alcohol induced oxidative stres in rats. 24 Wistar albino rats were divided into for experimental groups (control, 20% ethylalcohol, 10% dried fig and 10% dried fig +20% ethylalcohol). At the end of 50 days experiment, the hepatopreventive and antioxidant role of dried fig supplementation feed. Levir histopathology changes with were evaluated by measuring level of serum liver damage enzymes, aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), gamma glutamyl transpeptidase (GGT) and lactate dehydrogenase (LDH) levels introduced. On the other hand liver, brain, kidney, spleen, erythrocyte and heart antioxidant defense systems (ADS), catalaz (CAT), superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-Px), glutathione-S-transferase (GST), glutathione reductase (GR) activities, reduced glutathione (GSH) levels and malondialdehyde (MDA) contents in the brain, kidney, spleen, erythrocytes, heart and liver tissues of rats. According to the results obtianed, while the levels of AST, ALT, GGT and LDH increased significantly in alcohol group as compared to those of control, AST, ALT, and LDH were decreased significantly in 10% dred fig+alcohol as compared to those of alcohol group. Also, while alcohol increased significantly in the brain, spleen and liver tissues MDA content in comparison to those of control, the tissues MDA contens significantly did not decreased in the dried fig suplementation group in comparison to those of alcohol. Furthermore, while alcohol caused the fluctuate of ADS constituents as a result of oxidative stress condition in the rats, it could have not be determined the healing effects of dried fig against the fluctuations. These results indicate that constituents present in dried fig may not possess exactly hepatoprotective effects and antioxidant role against alcohol induced oxidative injury during the period of a 50-day.