Flep operasyonu sonrasında sütüre edilen veya histoacryl'le yapıştırılan dişetlerinin kenar seviyelerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 30111
  2. Yazar: ORHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLTER UZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Periodontal hastalık, kronik iltihabi karaktere salüp olup, en sık görülen hastalıklardan biridir. Son yıllarda periodontal hastalığı tedavi ederken cerrahi olmayan yöntemlerin kullanılması tavsiye edilmekte ise de cerrahi teknikler çok uzun yıllardan beri basan ile uygulanmaktadır. Bu uygulamalardan olan flep operasyonları dişeti dokularında büzülme ve dişeti seviyesinde apikal yönde değişikliklere neden olmaktadır. Çalışmanın amacı, flep operasyonu sonrasında lamboların birbirine ve dişlerin köle sine tespitinde Histoacryl ve dikiş tekniğinin birbirine oranla ne gibi farklı etkileri olabile ceğini klinik ve histolojik olarak araştırmaktı. Bu amaçla 20 hastada ve 8 deney köpeğinde çalışıldı. Yaş ortalaması 37.8 olan 20 hastada üst ön gurup dişlere flep operasyonu uygulandı ve orta hattın bir tarafı dikişle diğer tarafı Histoacryl'le kapatıldı. Operasyon sonrası 10, 30 ve 45. günlerde marjinal ve papiller dişeti seviyeleri ölçülüp birbiri ile karşılaş tırılmış tır. Deney hayvanlarında ise üst ön dişlerin vestibül yüzeyinde kaldırılan flepler Histo acryl'le tespit edilip 7. ve 15. günlerde alınan blok biopsiler histolojik olarak incelenmiştir. Elde edilen insan deneyi bulguları istatistiki olarak, hayvan deneyi bulguları ise histolojik olarak değerlendirilmiş ve Histoacryl'in dikiş tekniğinden daha üstün olduğu görülmüştür. Araştırmanın bulguları diğer araştırmacıların bulguları ile karşılaştırılarak tartışılmış ve araştırma sonuçlan maddeler halinde sıralanmıştır. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Comparison of gingival margin levels following flap operation either secured with Histoacryl or sutures.”Periodontitis is one of the most common diseases and characterized with chronic inflammation. During last years although non surgical therapy for periodontitis have been proposed, conventional surgical therapy is still being used widely with success. Flap opera tion results a shrinkage and apical location of gingival margin. The purpose of this study is to compare the effects of suturing or sticking the flap margins on clinical and histological basis. The study was carried on 20 patients and on 8 dogs. On 20 patients, following initial therapy on the upper anterior segments, during flap operation, one side of the middle line is secured with sutures and the other side with Histoacryl. Measurements were recor ded at 10, 30, and 45"1 postoperative days. The histologic observations on experimental animals were made at 7 and 15tn posto perative days. Both clinical and histological findings have shown that Histoacryl produced better results compared to conventional sutures. 56