Grade 3 jinekomastili hastaların postero-inferior pediküllü flep ile onarımı ve nipple areola kompleksinin korunması
Repair of patients with grade 3 gynecomastia with posterior-inferior pedicle flap and preservation of the nipple areola complex
- Tez No: 751471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ANLATICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Grade III jinekomastinin cerrahi tedavisinde genellikle mastektomi teknikleri ve meme başı-areola kompleksinin serbest transplantasyonu (free nipple) kullanılmaktadır. Ayrıca, artan obezite oranları ve bariatrik cerrahinin gelişmesiyle birlikte, cerrahi yönetimi açısından Grade III jinekomasti ile karıştırılabilir olan psödojinekomasti için cerrahiye olan talep artmaktadır. Postero-inferior pediküllü fasya kutanöz flep ile meme başının nörovasküler fonksiyonunu bozmadan daha az skar bırakarak başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı'nda 2021-2022 yılları arasında jinekomasti veya psödojinekomasti şikayeti olan Grade 3 jinekomastili 12 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara operasyon öncesi ve sonrasını düşünülerek yaşam kalitesi değerlendirme ölçeği olan 36 soruluk SF36v2 anketi yapıldı. Hastalara postero-inferior pediküllü fasya kutan flebi tekniği ile cerrahi uygulandı. Kısaca, üst kadranların derin dokularının pedikül alanı dışında kalan bölgeye liposuction yapıldı. Postero-inferior pediküllü flebin de-epitelyalizasyonunun ardından alt-iç ve alt-dış meme kadranları rezeke edildi. Daha sonra torasik flep İMF hizasına sütüre edilip areola yeni yerine transpoze edildi. Ocak 2021 ile Ocak 2022 arasında on iki hasta ameliyat edildi ve sonuçları toplandı. Ortalama hasta yaşı 25,5 yıl, ortalama ağırlık 65,42 kg ve ortalama vücut kitle indeksi 29,56 kg/m2 idi. Ayrıca ortalama ameliyat süresi 112,17 dakika, ortalama liposuction hacmi 543,75 mL, eksize edilen ağırlık 618,33 g, ortalama hastanede yatış ve drenaj süreleri 4 gün idi. Hastalara yapılan SF36v2 yaşam kalitesi anketinde operasyon sonrasında operasyon öncesine göre anlamı düzeyde fiziksel işlevlerde artış görüldü. Nörovasküler fonksiyonun korunması bu ameliyatın başlıca avantajı olup meme ucu hassasiyetini korumak isteyen hastalar için öncelikli bir teknik haline gelmektedir. Bu ameliyat güvenilir ve tekrarlanabilirdir. Düşük majör komplikasyon oranı, uygun fonksiyonel ve estetik sonuçları nedeniyle Grade III jinekomasti için ilk basamak tedavi olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In surgical treatment of Grade III gynecomastia, mastectomy techniques and free nipple, Free transplantation of the nipples and areolae are used in general. Besides, there has been increasing demand towards surgery for pseudo-gynecomastia which can be mixed with Grade III gynecomastia from the aspect of their surgical management in view of rising obesity rates and growth of bariatric surgery. Without damaging neurovascular function of posterior -inferior pedicled fasciocutaneous flap and nipples, successful operations can be completed with fewer scars. 12 Patients with problems of gynecomastia or pseudogynomastia in Grade III Gynecomastia admitted to the Department of Plastic Surgery, Faculty of Medicine at Gaziantep University from 2021 to 2022 are subjects of the study. A questionnaire called“SF36v2”with 36 questions are indicators of reviewing life quality both in pre- and post-operation phases has been conducted with these surveyee 12 patients. The surgical technique of posterior -inferior pedicled fasciocutaneous flap has been applied to patients. In other words, liposuction operation has been operated to the zone falling outside pedicle zone of deep tissues of upper quadrants. Following de-epitalisation of posterior -inferior pedicled fasciocutaneous flap,lower medial quadrants breast and lower lateral quadrants breast have been resected. Later, thoracic flap has been sutured in aligned with IMF and areola has been transposed to their new location. 12 patients were operated from January 2021 to January 2022 and the results have been gathered. Average age amongst the patient was 25,5 while average weight kg 65,42 and average body mass index being kg 29,56 kg/m2. Average duration of operation was 112,17 minutes, average liposuction volume mL 543,75. The weight excised in operations was gm 618,33 while the Length of Stay (LOS) and drainage durations were 4 days. No major complications have been recorded except for iv emerging uni lateral hematom. This hematom has been drained. Life Quality Questionnaire SF36v2 conducted with patients has revealed that patients have started enjoying considerably better physical functions in post-op. period in comparison to pre- op period. Protection of neurovascular function being the major advantage of this operation also makes the operation prime technique for patients attaching importance to keeping nipple sensitivity intact. The research has shown that this operation is both reliable and repeatable. Grade III gynecomastia is recommended as the first level treatment technique after considering low rate of major complications, relevant functional and esthetical results.