Fermi-Dirac yaklaşımı kullanılarak bazı yarıiletkenlerin iletkenlik bandındaki elektron konsantrasyonunun hesaplanması
Calculation of electron concentration in conduction band of some semiconductors using Fermi-Dirac approximition
  1. Tez No: 301111
  2. Yazar: ALİ TURABİ YURDUNGÜZELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER ASKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yarıiletkenlerin elektron konsantrasyonunun hesaplanması için değişik yöntemler vardır. Kuantum istatistiksel yaklaşım olan Fermi-Dirac yöntemi de bunlardan bir tanesidir. Fermi-Dirac fonksiyonunun çözümünden elde edilen sonuçlar malzemelerdeki manyetik moment, toplam enerji ve elektron yoğunluğu gibi birçok özelliğin teorik olarak bulunmasına olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada Fermi-Dirac fonksiyonu kullanılarak bazı yarıiletkenlerin iletkenlik bandındaki elektron konsantrasyonunun hesaplaması için basit bir analitik denklem türetildi. Analitik ifade kullanılarak hesaplamalar yapıldı. Hesaplanan sonuçlar lüteratürdekilerle karşılaştırıldı ve diğer çalışmalarla uyum içerisinde olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
There are various methods for calculation of semiconductors electron concentration Fermi-Dirac method, which is the quantum statistical approach, is one of them. The results obtained from the solution of Fermi-Dirac function enable the theoretical calculation of many features in materials such as, magnetic moment, total energy and electron concentration. In this study, a simple analytical expression is obtained to calculate the electron concentration in conduction band of some semiconductor using the Fermi-Dirac functions. The calculated results have been compared with those reported in the literature and are found to be in good agreement with those of other studies.