Meme kanserli dokularda GSTP1 VE CDH1 genlerinin MS-HRM yöntemi ile incelenmesi
Investıgatıon of GSTP1 and CDH1 genes in the tıssues wıth breast cancer by the method of MS-HRM
- Tez No: 301202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş: Meme kanseri, meme hücrelerinin anormal çoğalma gösterdikleri genetik bir hastalıktır. Çevreyle, yaşam biçimiyle ve kalıtımla ilişkilidir. Meme kanserinin kadınlar arasındaki görülme sıklığı % 10.4 olup kanser nedenli ölümlerde beşinci sırada yer almaktadır. DNA metilasyonu, kanserlerin gelişimi ve evrelenmesinde rol oynayan epigenetik mekanizmalardan biridir. Özellikle promotor bölgedeki CpG adacıklarının hipermetilasyonunun farklı kanser tiplerinde tümör baskılayıcı genlerin inaktif hale gelmesinde major bir mekanizma olduğu bilinmektedir.Amaç: Yaptığımız çalışmada meme kanserinde hipermetilasyonu gözlenen GSTP1 ve CDH1 genlerinin metilasyon durumları ile meme kanserinde kullanılan lenf nodu tutulumu, tümörün evresi, ER, PR ve HER2/neu gibi bazı biyolojik belirteçler karşılaştırılarak bunlar arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmıştır.Gereç-yöntem: Çalışmamıza Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Kliniği'nden meme kanseri tanısı almış 80 olgunun doku örnekleri dâhil edilmiştir. Meme kanserli olguların doku örneklerinde GSTP1 ve CDH1 genlerinin promotor bölgelerindeki metilasyon durumları MS-HRM yöntemiyle incelenmiştir.Bulgular: Olgularımızın %82'sinde GSTP1 promotor hipermetilasyonu saptanırken, %95'inde CDH1 promotor hipermetilasyonu saptanmıştır. Ayrıca yaş ve tümör evresi ile bu genlerin promotor hipermetilasyonu arasında ilişki saptanmamıştır. Lenf nodu metastazı, ER(+) ve HER2/neu(-) ile GSTP1 ve CDH1 genlerinin promotor hipermetilasyonu anlamlı bulunmuştur. PR(+) olgularda CDH1 promotor metilasyonu oranı yüksek bulunmuş fakat istatistiklere yansıyan anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Background: breast cancer is a genetic disease which showed an abnormal proliferation of breast cells. It is associated with environment, lifestyle and inherited. Worldwide, the incidence of breast cancer is 10.4% among women and fifth leading cause of cancer-related death in the world. Aberrant DNA methylation is one of the epigenetic mechanisms deeply involved in the development and progression of human cancers. Especially hypermethylation of CpG islands in the promoter regions has been shown a major mechanism for inactivation of tumor suppressor genes in differnet cancer types.Aim: In this study, it?s been aimed to compare and identify a relation between methylation between states of GSTP1 and CDH1 genes which observed in hypermethylation of breast cancer and lymph node involvement,stage of the tumor and some of the prognostic factors such as ER, PR and HER2/neu.Methods: 80 samples having diagnosis of breast cancer are studied which was observed in Osmangazi University, Faculty of medical. Methylation in promotor areas of the GSTP1 and CDH1 genes investigatedon the samples by MS-HRM method.Findings: 82 percent of GSTP1 promotor hypermethylation and 95 percent of CDH1promotor hypermethylation are identified on the samples. Additionally it?s not been observed any relation between age and tumor stage. Lymph node(+), ER(+), HER2/neu(-) and GSTP1, CDH1 genes promotor hypermethylation found logical. CDH1 promotor methylation rate on PR(+) samples found high but it?s not logical that cen be determined by statistics.