Tip 2 diyabetes mellitus'lu hastalarda lipoprptein bağımlı fosfolipaz a2'nin ateroskleroz gelişimindeki rolü
The role of the lıpoprotein-assocıated phospolıpase a2 ın progressıon of atherosclerosıs wıth type ıı dıabetes mellıtus patıents
- Tez No: 301214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BANU ÇAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Ateroskleroz şiddetli inflamasyon ve dislipidemi ile başlayan arter duvarı hastalığıdır. Aterosklerozun erken bulgularından birisi arter duvarının subintimasında düşük dansite lipoproteinin (LDL) birikmesi ve bununda okside LDL'ye (oxLDL) dönüşmesidir. LDL kolesterole bağlı bulunan Lp-PLA2 damar duvarında inflamatuar yanıta sebep olmaktadır. Bu inflamatuar yanıt sonucunda, plak oluşumu ve intima-media kalınlığında belirgin bir artma meydana gelmektedir. Lp-PLA2 özellikle rüptüre eğimli plak oluşumundan sorumludur. Diyabet kollojen yıkımına yol açan matriks metaloproteinaz üretimini artırmaktadır. Kollojen plağın fibröz başlığının mekanik olarak stabilitesini sağlamaktadır. Kollojen yıkımı olduğunda ve sentezi azaldığında, plak kolayca yırtılabilir ve trombüsü tetiklemektedir. Böylece ateroskleroz hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.Bu çalışmada hiperkolesterolemisi olan diyabetik hastalarda serum Lp-PLA2 düzeyi immüno-türbidimetrik metod (plac test kit) ile serum LDL, HDL, trigliserid, kolesterol, açlık kan şekeri düzeyleri enzimatik yöntemler ile ve karotis intima-media kalınlıkları (İMK) B-mod ultrasonografik yöntem ile ölçülmüştür.Sonuçlarımıza göre Grup II (tedavi öncesi) ve Grup III (tedavi sonrası) hastalarında Lp-PLA2, Lipid profili, İMK değerlerinin Grup I (kontrol grubu) değerlerine göre yüksek olduğu sadece serum HDL değerinin düşük olduğu izlendi. Üç aylık statin tedavisi uygulanan Grup III hastalarının değerlerinin, Grup II hastalarının değerlerine göre azalma olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Atheroclerosis is disease of arterial wall, initiated by dyslipidemia and exacerbated by inflamation. An early event in the progression of disease is the accumulation of low-density lipoprotein (LDL) in subintima of arterial wall where it may become oxidized (oxLDL). Lp-PLA2 which is connected to LDL cholesterol is caused by inflamation response in artery wall. As a result of this inflamatuary response, plaque formation and intima-media thickness incresase signaficantly. Lp-PLA2 is especially responsible for formation of rupture-prone plaque. Diabetes also enhanges the production of matrix metalloproteinases that lead to breakdown of collogen. Collogen confers mechanical stability to the plaque?s fibrous cap. When collogen breakdown increases and synthesis decreases, plaque may rupture more readly, a trigger to thrombus formation. So, atherosclerosis also occurs rapidly.In this study, in diabetes patients with hypercholesterolomic, serum Lp-PLA2 levels by immuno-turbidimetric method (plac test kit), serum LDL, HDL, triglyserid, cholesterol, fasting blood glukose by enzymatic method and karotis intima-media thickness were measured by B-mode ultrasonography method.According to our results in Group II (before treatment) and Group III (after three mounts statin therapy) patients, Lp-PLA2, Lipid profile levels and IMT (intima-media thickness) were higher than Group I (control group) and HDL levels only were lower than Group I. Values of Group III patients which were received statin therapy during three mounts were lower than values of Group II patients.