Torakotomi ve göbel altı-üstü laparatomi ameliyatı geçiren hastalarda preoperatif dönemde yapılan solunum eğitimi ve egzersizlerinin, erken postoperatif dönemde çıkabilecek solunum komplikasyonlarına etkisine ilişkin ...
  1. Tez No: 60937
  2. Yazar: GÜLSEREN ESER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLER AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada; preoperatif dönemde yapılan solunum eğitimi ve egzersizlerinin, erken postoperatif dönemde ortaya çıkabilecek solunum komplikasyonlarmın önlenmesine etkisi in celendi. Araştırma kapsamına; yaş ortalaması 41.2-48.2, boy or talaması 62-62.3 olan, ventilasyon bozukluğu olmayan, lapara- tomi ve torakotomi ameliyatı geçirmek üzere kliniğimize yatı rılan, kadın ve erkek hastalar, deney (30 hasta) ve kontrol (30 hasta) grubu olmak üzere iki grup altında toplanarak alındı. Hem deney hem de kontrol grubuna alınan hastalarımız da, preoperatif dönemde ve postoperatif dönemde, solunum hı zı, maksimum ekspiryum akım hızı, arteryel parsiyel oksijen basıncı bulguları ve akciğer grafileri bulguları karşılaştı-- 59 ÖZET Bu araştırmada; preoperatif dönemde yapılan solunum eğitimi ve egzersizlerinin, erken postoperatif dönemde ortaya çıkabilecek solunum komplikasyonlarmın önlenmesine etkisi in celendi. Araştırma kapsamına; yaş ortalaması 41.2-48.2, boy or talaması 62-62.3 olan, ventilasyon bozukluğu olmayan, lapara- tomi ve torakotomi ameliyatı geçirmek üzere kliniğimize yatı rılan, kadın ve erkek hastalar, deney (30 hasta) ve kontrol (30 hasta) grubu olmak üzere iki grup altında toplanarak alındı. Hem deney hem de kontrol grubuna alınan hastalarımız da, preoperatif dönemde ve postoperatif dönemde, solunum hı zı, maksimum ekspiryum akım hızı, arteryel parsiyel oksijen basıncı bulguları ve akciğer grafileri bulguları karşılaştı-
Özet (Çeviri)
- 61 - SUMMARY The effect of preoperative respiratory training on prophylaxis of postoperative respiratory complications were studied. 60 patients, male and female, without any known ventila tory disturbance, admitted for either laparatomy or thoraco tomy were included in the study and divided into two equal groups of 30 patients, each with a mean age of 41.2 and 48.2, and a mean height of 1.62 and 1.623 m's respectively. Respiratory rate (RR), peak expirium flow rate (PEFR), partial arterial oxygen pressure (Pa02) and chest x-ray findings of both grouphs were compared in the preoperative and postoperative periods. The research group underwent a thorough respiratory training program, where as routine nursery care was given to the control group.- 62 Postoperatively in the research group an elevation of RR, PEFR and PaO? were recorded, while the rate of atelectasis showed a decrease. Respiratory rate was found to be higher in the control group. It was concluded that preoperative respiratory training provided an effective prophylaxis against early postoperative respiratory complications.