Sıçan karın flebi modelinde insizyon skarını penetre eden neovaskularizasyonun incelenmesi
Investıgatıon of scar penetratıng neovascularızatıon ın rat epıgastrıc flap model
- Tez No: 301253
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAMİÇLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Rekonstrüktif cerrahi pratiğinde bir defekti kapatmak için ideal olarak tercih edilebilecek flepler eski bir insizyon skarının üzerinde bulunmaları durumunda kullanılamayabilirler. Planlanan flep üzerinde konumlanmış olan eski bir insizyon skarının flep dolaşımını ne ölçüde etkileyeceğinin aydınlatılabilmesi, cerrahi alanda önemli fayda sağlayacaktır. Bu çalışmada skar dokusunun neovaskularizasyon geçişine ne kadar izin verdiğinin anlaşılması ve skar dokusunu penetre eden neovaskularizasyonda venöz ve arteryal komponentlerin kıyaslanması amaçlandı.Bu amaca yönelik olarak denek olarak şeçilen 40 adet Spraque-Dawley sıçanı 4 gruba ayrıldı. Tüm hayvanlara çalışmanın başlangıcında penis superiorundan xiphoid process'e uzanan bir orta hat insizyonu yapıldı. İnsizyonların yapılmasından 6 hafta sonra hayvanlardan inferior epigastrik arter ve ven pediküllü karın flepleri kaldırıldı. Birinci grupta hem sağ hem sol epigastrik arter ve ven, ikinci grupta sadece sağ epigastrik arter ve ven korundu. Üçüncü grupta sağ epigastrik arter ve venin yanında sol epigastrik arter de korundu. Dördüncü grupta sağ epigastrik arter ve venin yanında sol epigastrik ven de korundu. Çalışmanın değerlendirilmesi için flepler kaldırıldıktan sonra günlük olarak fotoğraf çekilerek nekroz alanları takip edildi. Yedinci gündeki nekroz alanlarının toplam flep alanına olan yüzdesi, sağ flep yarımı, sol flep yarımı ve total flep alanları için ayrı ayrı hesaplandı. Hesaplanan değerlerde flep kontraksiyon oranları göz önünde bulundurularak düzeltme yapıldı. Çalışmanın sonunda tüm hayvanlara yeni oluşan damar ağının görüntülenmesi amacıyla anjiografi yapıldı.Flep nekroz alan yüzdeleri istatiksel olarak incelendiğinde sağ flep yarımlarında gruplar arasında anlamlı fark olmadığı, sol flep yarımları arasında sadece ikinci grubun diğer gruplardan anlamlı olarak yüksek oranda nekroz oranına sahip olduğu (p=0,0305) bulundu. Total flep nekroz alanı yüzdeleri kıyaslandığında ise ikinci grup ve üçüncü grup arasındaki farkın ikinci grup lehine anlamlı olarak yüksek olduğu tespit edildi (p=0,026). Anjiografi görüntülerinde ise tüm gruplarda orta hattı geçen damar oluşumları bulunduğu tespit edildi.Bu sonuçlar değerlendirildiğinde sıçan karın flebinde tek taraflı pedikülün skarı penetre eden anjiogenez ile karşı flep yarımının dolaşımını kısmen sağlayabildiği ve skarın karşısında kalan flep yarımında sadece bir arter veya bir venin korunması durumunda ise çok daha geniş flep alanlarının yaşatılabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
In the practice of reconstructive surgery if the ideal flaps to cover a certain defect are on a site of an old incision scar, these flaps may not be used. It would be very beneficial for the surgeon, if the effects on the flap circulation of an old scar can be further explained. The aim of this study is to investigate the neovascularization patterns in the presence of a scar tissue and to compare the venous versus arterial components of the scar penetrating neovascularization.Forty male Spraque-Dawley Rats which were divided into four groups were used for this study. At the beginning of the study a vertical midline abdominal incision was made to all animals. Six weeks after the incisions were made epigastric flaps based on inferior epigastric vessels were raised. In the first group both left and right epigastric artery and veins were protected. In the second group only right epigastric artery and vein was protected. In the third group besides right epigastric artery and vein, only left epigastric artery was kept intact. In the fourth group besides right epigastric artery and vein, only left epigastric vein was kept intact. To evaluate the survival of the flaps, daily digital photos were taken to calculate the percentage of necrosis. The percentage of necrosis on the postoperative seventh day was calculated for the left side, the right side and the total area separately. The calculated values were corrected for the different contraction rates between necrotic and healthy tissues. At the end of the study, angiographies were performed on all animals to visualize the vascular network of the flaps.The percentage of necrotic areas on the flaps were statistically evaluated. There were statistically no significant differences between the groups when the percentages of necrosis on right sides of the flaps were compared. When the percentage of the necrotic areas on the left side of the flaps were compared, the amount of necrosis was significantly higher in the second group (p=0,0305). On the comparison of the total flap area necrosis, there was only significant difference between the second and the third group (p=0,026). On each group vessel formations were identified which were extending through the midline scar tissue in the angiographic evaluations.These results prove that scar penetrating neovascularization on an epigastric flap with one sided pedicle can be partially enough to facilitate the flap circulation anf if only the artery or the vein can be kept intact on the contralateral side, this can significantly increase the area of survival.