Prematüre retinopatisinde IGF-1 (İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü), EPO ( Eritropoietin) ve VEGF (Vasküler Endoteliyal Büyüme Faktörü) seviyeleri ve risk faktörleri ile ilişkisi
The levels of IGF-1 (Insulin Like Factor-1), EPO (Erythropoietin) and VEGF (Vasculer Endothelial Growth Factor) in prematurity retinopathy and their relationship with the risk factors
  1. Tez No: 301255
  2. Yazar: AHMED ASHOUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YENİCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: PR hastalığının patogenezinde rol oynayan IGF?1, VEGF ve EPO seviyelerini tespit etmek, bu mediyatörlerin PR gelişimiyle ve diğer risk faktörleriyle olan ilişkisini incelemek.Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak yapılan çalışmaya 32 gestasyonel haftanın altında veya doğum ağırlığı 2000 gramın altında olan 93 bebek dahil edilmiştir. Bebeklerden doğumda Eritropoietin, VEGF ve IGF?1 tesbiti için kordon kanı örnekleri alınıp -80OC'de saklandı. PR gelişimiyle ilişkili olduğu düşünülen demografik özellikleri (cinsiyet, doğum ağırlığı ve doğum haftası), prenatal risk faktörleri (prenatal steroid kullanımı ve çoğul gebelik) ve postnatal risk faktörleri (oksijen tedavisi ve süresi, %40 oksijen tedavisi ve süresi, mekanik ventilasyon tedavisi, sepsis, kan transfüzyonu, intraventriküler hemoraji, sürfaktan tedavisi, apne, anemi, hipoksi, hiperkapni, hipokapni ve asidoz) tespit edildi. Tüm bebeklere göz muayenesi yapılarak uluslararası ROP sınıflandırmasına göre sınıflandırıldı.Büyüme faktörlerinin seviyeleri (VEGF'i ELISA yöntemiyle, IGF-1 ve EPO kemilüminesans yöntemiyle İmmulite 2000 cihazı kullanılarak) tespit edilerek PR varlığı ve risk faktörleri ile ilişkisi araştırılmıştır.Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 93 prematüre bebekten 57 (%61.3)'sinde PR saptanmıştır. Çalışmamızda büyüme faktörlerinin ortanca serum değerleri; IGF-1 için 23.3 ng/ml (18,6 - 40 ng/ml), VEGF için 985.45 pg/ml (182.57 ? 2839.25 pg/ml) ve EPO için 6.07 mU/ml (2 - 90 mU /ml) olarak bulunmuştur. PR olan bebeklerde büyüme faktörlerinin ortanca serum değerleri IGF-1: 21.50±4.6 ng/ml, VEGF: 939,12±5.2 pg/ml ve EPO: 5.46±1.2 mU/ml olarak ölçülmüştür. PR gelişen ve PR gelişmeyen bebeklerin IGF-1, VEGF ve EPO düzeyleri ile karşılaştırdığımızda iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Büyüme faktörlerin birbirleriyle karşılaştırdığımızda; IGF-1 ile VEGF ve EPO arasında anlamlı bir ilişki saptanmazken VEGF ve EPO arasında anlamlı bir korelasyon saptanmıştır (p=0.034, r= -0.25).Büyüme faktörleri ile risk faktörleri arasındaki ilişki incelendiğinde; istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır.Sonuç: Preterm bebeklerde kordon kanından alınan IGF-1, VEGF ve EPO değerleri ile prematüre retinopatisi gelişimi ve risk faktörleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to determine the levels of IGF-1, VEGF and EPO that play a role in the pathogenesis of PR disease and to examine their relationship with the development and risk factors of the disease.Materials and Methods: Prospectively made study was carried out on a 93 infants whoes gestational age was 32 weeks or had a birth weight less than 2000 gr. To determine the levels of EPO, VEGF and IGF-1, samples were collected from the cord and were reserved at -80OC. We identified in this study the demografik factors (sex, birth weight and gestational week), prenatal risk factors (prenatal steroid usage and multipartum) and the postnatal risk factors (O2 treatment and duration, 40% O2 treatment and duration, mechanic ventilation, sepsis, blood transfusion, intraventricular haemorrhage, surfactant adminstration, apnea, anemia, hypoxia, hypercabnia, hypocabnia and asidosis) that had a realtionship with the development of PR. All infants underwent ophthalmic examination and were classified according to the international ROP classification. The levels of growth factors (VEGF using ELİSA, IGF-1 and EPO using chemiluminescence method by immulite 2000 apparatus) and their relationship with the presence of the PR disease and with other factors was investigated.Results: 57 Of the 93 (61.3%) premature infants who were included in this study were found to have PR disease. The median serum levels of the growth factors were; IGF-1: 23.3 ng/ml (18.6 - 40 ng/ml), VEGF: 985.45 pg/ml (182.57 ? 2839.25 pg/ml) and EPO: 6.07 mU/ml (2 -90 mU/ml). The median serum levels of growth factors in infants with PR disease were measured and found to be as follows: IGF-1: 21.50±4.6 ng/ml, VEGF: 939.12±5.2 pg/ml and EPO: 5,46±1,2 mU/ml. The levels of IGF-1, VEGF and EPO were compared in both infants with and infants without PR disease and the results were insignificant. The growth factors were compared with respect to each other; while the comparison of IGF-1 with respect to VEGF and EPO was insignificant the correlation between VEGF and EPO was found to be valid (p=0.034, r= -0.25).The realtion between the growth factors and the risk factors was found to be statstically insignificant.Conclusion: In premature babies, there was not a significant relation between the development of retinopathy of prematurity and cord blood levels of IGF-1, VEGF and EPO, and risk factors.